KOK: E papranueshme se si ende politika përzihet në sport

Boksi

KOK: E papranueshme se si ende politika përzihet në sport

Më: 12 nëntor 2022 Në ora: 17:05
Ilustrim

Boksierët e Kosovës nuk pajisen me viza të Spanjës, iu mohohet e drejta të marrin pjesë në Kampionatin Botëror.

Me këtë rast ka reaguar edhe Komiteti Olimpik i Kosovës.  

“KOK njofton IOC-un dhe KO të Spanjës për refuzimin e vizave të boksierëv.

E papranueshme se si ende politika përzihet në sport, konkretisht tek sportistët e rinj, të cilëve iu mohohet e drejta e garimit në garat ndërkombëtare shkaku i mosdhënies së vizave.

Ekipi ynë i boksit është dashur të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit, që prej 14 deri më 27 nëntor 2022 mbahet në Alicante të Spanjës.

Refuzimi i vizave është bërë nga Ambasada e Spanjës në Shkup të Maqedonisë së Veriut, të cilët në komunikim me Federatën e Boksit të Kosovés dhe Federatën Botërore të Boksit, kishin thënë se janë në pritje të përgjigjes nga Qeveria e Spanjës, e cila nuk e njeh shtetin e Kosovës.

Drejtuesit e Komitetit Olimpik të Kosovës, presidenti Ismet Krasniqi dhe sekretari i përgjithshëm, Besim Aliti, kanë njoftuar menjëherë Komitetin Olimpik Ndërkombëtar dhe Komitetin Olimpik të Spanjës, të cilët pritet të marrin masat e nevojshme në mënyrë që boksierëve tanë t'iu jepen vizat”, reagon KOK.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat