Pereira shpallet kampion bote në peshën e mesme

Boksi

Pereira shpallet kampion bote në peshën e mesme

Më: 13 nëntor 2022 Në ora: 12:05
Pereira shpallet kampion bote në peshën e mesme

Braziliani Alex Pereira është kampioni i ri i botës në peshën e mesme në artet marciale mikse. Në eventin UFC-281 zhvilluar sot në Nju Jork, ai mundi me KO në raundin e pestë nigerianin Israel Adesanya, duke marrë titullin e këtij divizioni për herë të parë në karrierën e tij.

Ashtu si në dy përballjet e mëparshme mes tyre, asokohë në kickboxing, edhe sot është Pereira ai që triumfon, duke qenë kështu “macja e zezë” për Adesanya. Nigeriani nuk kishte pësuar asnjë humbje në këtë peshë, por ndaj Pereira u detyrua të ngrejë “flamurin e bardhë”.

Adesanya shpresonte të hakmerrej, por pa sukses. Sa më shumë që kalonin raundet aq më e dukshme bëhej fitorja e Pereira, më i freskët në kafaz, ndërsa nigeriani thuajse u dorëzua, duke detyruar gjyqtarin të ndërhyjë e ndalë sfidën. Gjithsesi, kjo ishte një sfidë mjaft interesante mes dy luftëtarëve na kafaz.

Të dy sportistët dhuruan spektakël, me grushte e shkelma, por Pereira arriti të menaxhojë më mirë fuqitë. Grushtet e tij ishin të papërballueshme nga Adesanya, që pësoi humbjen e dytë në karrierën e tij (ka edhe 23 fitore). Për Pereira kjo është fitorja e shtatë në karrierë në MMA (ka edhe një humbje).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat