Usyk pranon kushtet e Furyt, ja kur do mbahet meçi

Boksi

Usyk pranon kushtet e Furyt, ja kur do mbahet meçi

Më: 11 mars 2023 Në ora: 09:39
Oleksandr Usyk, Tyson Fury

Boksieri ukrainas, Oleksandr Usyk, ka rënë dakord me të gjitha kushtet e kërkuar nga Tyson Fury.

Fury i dërgoi një ultimatum Usykut që ai të pranonte të ndante fitimet 70/30, ta pranonte ose ta linte.

Ai gjithashtu shtoi se do të zbriste 1 për qind nga ajo marrëveshje fillestare për çdo ditë që vonon për të rënë dakord për marrëveshjen.

Vetëm pak orë më vonë, kampioni i Ukrainës pranoi duke postuar videon e tij por ka edhe kushtet e tij.

Nëse Tyson Fury nuk ka zemër, kërkesa e Usyk duket krejtësisht e arsyeshme. Në këtë pikë, arsyeja e vetme që Fury nuk do të pajtohej është nëse ai në të vërtetë ka frikë të luftojë me Usyk.

Usyk me shpërthimin e luftës në Ukrainën, ai qëndroi për të ndihmuar në luftën, por gjithashtu iu desh të luftonte Anthony Joshuan për herë të dytë.

Gjatë gjithë asaj kohe deri më tani, shqetësimi kryesor për Usyk ka qenë ndihma e njerëzve që po vuajnë nga lufta kundër Rusisë.

Nëse Tyson Fury pranon ta luftojë atë për ato para, Usyk po i kërkon Tyson të pranojë të paguajë 1 milion funte si ndihmë për popullin ukrainas.

Fury ende nuk i është përgjigjur kësaj, por ne nuk mund ta imagjinojmë atë duke i thënë jo kësaj.

Usyk shtoi gjithashtu një nofkë argëtuese në përgjigjen e tij, ai tha: “Hej, barku i pangopur. Unë e pranoj për të ndarë fitimet 70-30 për të luftuar më 29 prill në Wembley. Por ju do të premtoni të dhuroni 1 milion funte për popullin e Ukrainës menjëherë pas luftës. Dhe për çdo ditë që ju vononi do t’i paguani një për qind të kuletës tuaj popullit ukrainas. A kemi një Marrëveshje?”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat