​Fury paralajmëron rikthimin me një luftë të ashpër

Boksi

​Fury paralajmëron rikthimin me një luftë të ashpër

Më: 20 prill 2023 Në ora: 13:43
Tyson Fury

Tyson Fury ka paralajmëruar se është afër rikthimit dhe se këtë do ta bëjë me një luftë të madhe.

'The Gypsy King' kishte mbetur në heshtje që kur përballja e tij me Oleksandr Usyk dështoi në fund të marsit.

Kampioni i WBC dhe mbreti i IBF, WBO dhe WBA, Usyk, do të përplaseshin më 29 prill në stadiumin “Wembley” por që dështoi për shkak të një mosmarrëveshje në lidhje me klauzolën e revanshit.

Usyk tani ka të ngjarë të mbrojë titujt e tij kundër rivalit të detyrueshëm të WBA, Daniel Dubois këtë verë.

Fury tani pretendon se rikthimi i tij në ring është në prag të konfirmimit.

“Kam disa lajme të mëdha që po vijnë”, tha Fury në një klip të shpërndarë në kanalet e mediave sociale të enjten.

'Një datë e afërt për një luftë, një luftë absolutisht monstruoze. Vazhdoni të qëndroni të informuar sepse mbreti i peshave të rënda të ËBC është kthyer në veprim dhe po vjen shumë, shumë shpejt.', ka thënë ai.

Joe Joyce ishte një nga emrat e përmendur për të luftuar me Furyn këtë verë, por olimpisti javën e kaluar pësoi një humbje shokuese ndaj Zhilei Zhang me kinezin që e ndaloi londinezin në raundin e gjashtë. Ish-kampioni i botës Andy Ruiz Jr ka qenë një tjetër emër i paraqitur.

Thashethemet për një natë spektakolare të boksit të peshave të rënda në Arabinë Saudite kanë vazhduar të ndërtohen me planet që Fury dhe Usyk të takohen më në fund me Anthony Joshuan dhe Deontay Wilder.

Fury luftoi për herë të fundit në dhjetor, duke ndalur rivalin e vjetër Derek Chisora në luftën e tyre pasi mposhti Dillian Whyte në fillim të vitit në “Wembley”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat