Pas skandaleve seksuale, kryeministri australian riformaton ekipin qeveritar

Bota

Pas skandaleve seksuale, kryeministri australian riformaton ekipin qeveritar

Më: 30 mars 2021 Në ora: 14:07
Skot Morison

Një seri skandalesh seksuale dhe protestash detyruan të hënën kryeministrin e Australisë, Skot Morison, të riformatojë ekipin qeveritar.

Morison njoftoi zëvendësimin e prokurorit të përgjithshëm, Kristian Poter, dhe ministren e Mbrojtjes, Linda Rejnolds.

Poteri largohet pas akuzave se në vitin 1988 përdhunoi një vajzë 16-vjeçe, ndërsa ai vetë ishte 17 vjeç.

Çështja ndaj tij megjithatë nuk do të ndiqet penalisht pasi akuzuesja ka ndërruar jetë.

Ish-ministrja Rejnolds, ndërkaq, u shkarkua pasi fyeu dhe e quajti gënjeshtare një ish-pjesëtaren e stafit të saj e cila po ashtu akuzoi se qe përdhunuar nga një kolegu i saj në parlament.

Përveç skandaleve në qeveri, edhe Partia Liberale e kryeministrit Morison është vënë në vështirësi në ditët e fundit.

Në mediet janë publikuar disa raste të burrave që janë pjesë e personelit partiak, duke kryer akte të turpshme në ambientet e Parlamentit.

Këtë muaj gratë australiane kanë dalë në protesta për të denoncuar pabarazinë dhe dhunën seksuale që ushtrohet ndaj tyre.

Kryeministri Morison ka deklaruar se njëkohësisht me riformatimin e qeverisë, do të ngre edhe një task-forcë për të analizuar problematikat mbi pabarazinë, sigurinë dhe mirëqenien e grave në vend. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat