Arabia Saudite po planifikon një raund të ri bisedimesh me Iranin

Bota

Arabia Saudite po planifikon një raund të ri bisedimesh me Iranin

Më: 19 shkurt 2022 Në ora: 23:19
Ministri i jashtëm i mbretërisë

Arabia Saudite po kërkon të planifikojë një raund të pestë të bisedimeve të drejtpërdrejta me rivalin e Iranit, pavarësisht nga “mungesa e përparimit thelbësor” në raundet e mëparshme, tha ministri i jashtëm i mbretërisë në Konferencën e Sigurisë në Munih.

Arabia Saudite ndërpreu marrëdhëniet me Iranin në vitin 2016 pasi ambasada e saj në Teheran u sulmua nga protestuesit pas ekzekutimit të udhëheqësit fetar shiit nga Riadi. Dy fuqitë rajonale nisën bisedimet vitin e kaluar të organizuar nga Iraku.

Ministri i Jashtëm saudit, Princi Faisal bin Farhan Al Saud, tha të shtunën se nëse pakti bërthamor i vitit 2015 do të ringjallet, ai duhet të jetë “një pikënisje, jo një pikë përfundimtare” për të adresuar shqetësimet rajonale. Arabia Saudite ka qenë kritike ndaj marrëveshjes për mos-trajtimin e programit të raketave të Teheranit.

Kjo me të vërtetë do të kërkojë nga fqinjët tanë në Iran një dëshirë serioze për të adresuar çështjet themelore që ekzistojnë … Shpresojmë që të ketë një dëshirë serioze për të gjetur një modus operandi të ri”, tha ai.

“Nëse shohim përparim thelbësor në ato dosje, atëherë po, afrimi është i mundur. Deri më tani, ne nuk e kemi parë këtë”, tha ai në Konferencën e Sigurisë në Munih.

Arabia Saudite myslimane sunite dhe Irani mysliman shiit janë të bllokuar në disa konflikte ndërmjetëse në Lindjen e Mesme, duke përfshirë Jemenin. Riadi ka udhëhequr një koalicion arab që zhvillon luftë kundër lëvizjes Houthi të lidhur me Iranin në Jemen që nga viti 2015.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat