Ukraina thotë se dy gjeneralë të tjerë rusë janë vrarë

Bota

Ukraina thotë se dy gjeneralë të tjerë rusë janë vrarë

Nga: V.N Më: 23 prill 2022 Në ora: 18:30
Foto e luftës në Ukrainë

Ushtria ukrainase pretendon se ka "eliminuar" dy gjeneralë të tjerë rusë gjatë luftimeve në rajonin juglindor Kherson, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Një gjeneral i tretë nga Ushtria e Përgjithshme e 49-të e Rusisë u tha se ishte plagosur rëndë dhe një qendër komanduese lëvizëse u shkatërrua, sipas përditësimit të inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës.

Ekspertët perëndimorë thonë se më shumë gjeneralë rusë janë vrarë në aksion në Ukrainë sesa në çdo konflikt tjetër që nga Lufta e Dytë Botërore, duke reflektuar mungesën e përgatitjes që mund të kërkojë që oficerët e lartë të vënë veten në rrezik.

Më herët, vetë inteligjenca e mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar sugjeroi se forcat ukrainase po bënin kundërsulme të suksesshme dhe po vazhdonin të pengonin përparimet ruse në zonat lindore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat