Kryeministri i Britanisë më i përkushtuar se kurrë për të përforcuar Ukrainën

Bota

Kryeministri i Britanisë më i përkushtuar se kurrë për të përforcuar Ukrainën

Nga: A.SH Më: 30 prill 2022 Në ora: 20:59
Boris Johnson

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, i ka thënë presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky se ai është më i përkushtuar se kurrë për të forcuar Ukrainën, thotë Downing Street.

Në një telefonatë më herët sot, Johnson tha se ai mbetet i përkushtuar për të "siguruar rënien e Putinit" dhe tha se Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të furnizojë Ukrainën me ndihmë ushtarake dhe humanitare.

“Presidenti Zelensky informoi për luftimet e ashpra në Ukrainën lindore dhe rrethimin e vazhdueshëm të Mariupolit”, tha një zëdhënës i Downing Street.

"Udhëheqësit diskutuan gjithashtu përparimin e përpjekjeve të udhëhequra nga OKB për të evakuuar Mariupolin dhe shqetësimin për të plagosurit atje."

Në një postim në Twitter për bisedën e tij me Johnson, Zelensky tha: "Folën për situatën në fushën e betejës dhe në Mariupolin e bllokuar. Diskutuan mbështetjen mbrojtëse për Ukrainën dhe përpjekjet e nevojshme diplomatike për të arritur paqen."

Në fillim të këtij muaji, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar u takua me Zelensky në kryeqytetin ukrainas të Kievit dhe tha se Mbretëria e Bashkuar "qëndron në mënyrë të palëkundur" me Ukrainën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat