Metsola dhe Kallas për Ukrainën: Kur shpresa dhe historia rimojnë

Bota

Metsola dhe Kallas për Ukrainën: Kur shpresa dhe historia rimojnë

Më: 24 qershor 2022 Në ora: 10:31
Foto ilustrim

Me nisjen e luftës në Europë, është e vështirë të jesh optimist për perspektivën politike dhe ekonomike, por kjo nuk është koha për të qenë pesimist. Krizat gjithmonë e kanë shtyrë Europën të bëjë hapa gjigantë, të bëhet më e fortë, më e vendosur. Kjo është e vërtetë tani më shumë se kurrë.

Agresioni i paligjshëm dhe brutal i Rusisë ka zgjuar një gjigant gjeopolitik që ka qenë në gjumë të qetë prej kohësh, duke na mbushur me një vendosmëri që nuk është parë për dekada. Dhe në këto kohë të vështira ndryshimesh dhe zgjedhjesh gjeopolitike, shpresa, guximi dhe vendosmëria duhet të vazhdojnë të jenë dritat tona udhëzuese.

Vendimet që do të marrim këtë javë do të vazhdojnë prej brezash, duke formësuar të ardhmen e kontinentit tonë dhe të ardhmen e asaj që qëndron në zemër të lirisë sonë.

Ukraina ka bërë një zgjedhje.

Në zgjedhjen për të luftuar kundër autokracisë dhe agresionit, ajo ka vendosur të jetë pjesë e Europës. Tani na takon ne të përgjigjemi. Dhënia e statusit të kandidatit për Ukrainën dhe Moldavinë dhe ofrimi i një perspektive të qartë për Gjeorgjinë jep shpresë, dhe është një  sinjal të fortë besimi në vlerat e përbashkëta europiane.

Dhe do të thotë, me zë të lartë dhe qartë, se zgjedhja e lirë, perspektiva e paqes dhe lirisë janë të mundshme. Ashtu si ne dhe të tjerët që e kemi nisur këtë udhëtim më parë, Ukraina e di se çfarë do të thotë kjo zgjedhje e vështirë.

Të bëhesh anëtare e Bashkimit Europian është sfiduese. Ne e dimë këtë pasi kemi kaluar përmes procesit që kulmoi me bashkimin e dy vendeve tona në bllok në vitin 2004.

Kjo zgjedhje nënkupton zgjedhjen e pluralizmit politik, demokracisë dhe shtetit të së drejtës.

Do të thotë të zgjedhësh forcat më të forta ekonomike dhe konkurruese dhe të pranosh presionet brenda dhe përmes sistemit tregtar global të Europës. Do të thotë të zgjedhësh  transparencën dhe të pranosh kritikat.

Europa nënkupton zgjedhjen e ndarjes së pushteteve dhe mbrojtjen e institucioneve të forta. Do të thotë të mbrosh shoqërinë tonë të lirë dhe tregun e lirë. Do të thotë të respektosh dhe mbrosh pakicat dhe të festosh diversitetin. Sepse liria do të thotë diversitet dhe jo më shumë uniformitet.

Dhe ne do të bënim të njëjtat zgjedhje përsëri sot.

Anëtarësimi dhe konkurrenca e shëndetshme janë pikërisht ajo që i frikësohet Kremlini. Sepse nëse Estonia, Malta ose Ukraina mund të përparojnë drejt një shoqërie të  lirë dhe të hapur, kjo do të thotë se edhe rusët munden – nëse ata zgjedhin.

Kjo është arsyeja pse hapja e dyerve të  Europës  është arma e fundit kundër autokracisë, totalitarizmit dhe shtypjes.

Kthimi i gjeopolitikës e ka bërë të dukshme që Europa është një ide. Se është një zgjedhje për ndryshim të vazhdueshëm. Bashkimi ynë nuk është një projekt politik i përfunduar, por një përshtatje e vazhdueshme, duke përmirësuar shoqëritë tona bazuar në bashkëpunimin dhe realizimin se jemi më të fortë së bashku, raporton abcnews.al

Ne së bashku zgjedhim drejtimin dhe shpejtësinë e ndryshimit. Dhe zgjedhja për t’u bërë anëtare e BE-së nuk do të thotë të zgjedhësh një shtet përfundimtar. Përkundrazi, është fillimi i një udhëtimi drejt lirisë më të madhe dhe të qëndrueshme, drejt mundësive dhe përkatësisë.

Mund të jetë e vështirë të njihet në mes të gjërave, por sipas fjalëve të poetit irlandez Seamus Heaney, “ka momente kur shpresa dhe historia rimojnë”. Dritarja e rëndësishme gjeopolitike tani është hapur edhe një herë. Shpresa dhe historia janë në duart tona pikërisht në këtë moment.

Lërini engjëjt tanë më të mirë të na udhëheqin në marrjen e zgjedhjeve të duhura. Le të përqafojmë edhe një herë mundësinë – të përqafojmë të drejtën për Europë, të drejtën për të qënë pjesë e saj dhe të drejtën e patjetërsueshme për të zgjedhur. Sepse Europa është mbi të gjitha një ide.

Dhe kur ne zgjedhim Europën,  zgjedhim lirinë. Ukraina po ashtu.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat