Heqja dorë nga territori ukrainas për të ndaluar luftën do të ishte një ‘tradhti’

Bota

Heqja dorë nga territori ukrainas për të ndaluar luftën do të ishte një ‘tradhti’

Nga: A.SH Më: 5 korrik 2022 Në ora: 15:47
Vitaliy Klitschko

Mesazhi i tij për partnerët ndërkombëtarë ishte i ashpër, shkruan korrespondentja jonë Sally Lockwood, përcjell Bota sot.

Pyetja e madhe në buzët e shumë njerëzve tani është se si do të përfundojë kjo luftë.

Rajoni lindor i Donbasit është tani shtëpia e betejës më të madhe në Evropë për breza.

Me rënien e Luhanskut nën kontrollin rus në ditët e fundit, ka një ndjenjë skepticizmi mbi thirrjet sfiduese të Ukrainës se ajo do të kthejë disi këtë terren të humbur në rajon.

E pyeta zotin Klitschko nëse kishte ndonjë presion nga partnerët ndërkombëtarë për të bërë një marrëveshje me Rusinë, si për t'i dhënë Moskës Donbasin e industrializuar në këmbim të paqes në Ukrainë.

“Ndonjëherë mërzitem nëse dëgjoj, nëse dëgjoj këto mesazhe nga partnerët tanë”, tha ai.

"Është i njëjti mesazh që i thotë Federatës Ruse 'në rregull, ne jemi gati të gjejmë një kompromis, le të gjejmë zgjidhje'. Cili kompromis? Të heqësh dorë nga një pjesë e territorit tonë është kompromis? Për ne, për ukrainasit nuk është."

E pyeta nëse kjo do të përfaqësonte një tradhti.

Anglishtja e tij mund të mos jetë e përsosur, por përgjigja e tij ishte e qartë.

“Ndjejmë tradhti”.

Klitschko tha se nuk mund të jetë një opsion, sepse Rusia nuk do të ndalet me kaq - ata duan të gjithë Ukrainën.

Avantazhi që forcat ukrainase kanë ndaj ushtrisë ruse është motivimi: "Ata po luftojnë për para. Ne po luftojmë për fëmijët tanë".

Shumë do ta njohin zotin Klitschko si ish-boksierin kampion bote në peshat e rënda. Nëse kjo luftë ishte një ndeshje boksi, në çfarë raundi jemi?

Ai nuk do të vizatohej në një afat kohor, por tha se "sporti ka rregulla" dhe "madje edhe lufta ka rregulla", por Rusia nuk po luan me asnjë libër rregullash. Nuk është hera e parë që e dëgjoj këtë. Civilët që ikën nga Mariupoli ma kanë thënë këtë më parë - kjo është ajo që e bën këtë luftë kaq të frikshme për njerëzit e zakonshëm këtu.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat