Zelensky thotë se lufton për të gjithë Donbasin

Bota

Zelensky thotë se lufton për të gjithë Donbasin

Nga: A.M Më: 7 korrik 2022 Në ora: 06:33
Foto ilustrim

Volodymyr Zelensky tha se trupat e tij po luftojnë 'konfrontimin më brutal' në të gjithë rajonin e Donbasit të Ukrainës, ndërsa ai ndau situatën në terren nga vendi i rrethuar vonë të mërkurën.

“Forcat ukrainase aktualisht po përparojnë në disa drejtime taktike, veçanërisht në jug - në rajonin Kherson, në rajonin e Zaporizhzhia. Ne nuk do të heqim dorë nga toka jonë - i gjithë territori sovran i Ukrainës do të jetë ukrainas. Njerëzit duhet ta dinë këtë”, tha Zelensky.

Ai shtoi: "Prandaj, nëse keni një mundësi të flisni me njerëzit në jug të vendit tonë - me Kherson, Henichesk, Berdyansk, Melitopol dhe qytete dhe fshatra të tjerë - ju lutemi përhapni të vërtetën atje. Përdorni çdo mundësi për t'u thënë njerëzve në zonat e pushtuara se ne i kujtojmë ata dhe po luftojmë për ta".

Zelensky tha se "ne po luftojmë për të gjithë jugun tonë, për të gjithë Donbasin ukrainas - konfrontimi më brutal është aktualisht atje, afër Slovyansk dhe Bakhmut".

“Ne po luftojmë për rajonin e Kharkiv. Pushtuesit nuk duhet të mendojnë se koha e tyre në këtë tokë është e gjatë dhe se epërsia e artilerisë së tyre është e përjetshme”, tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat