Pas fjalimit të tij, ministri i jashtëm rus largohet nga takimi i KS të OKB-së ku po diskutohej për Ukrainën

Bota

Pas fjalimit të tij, ministri i jashtëm rus largohet nga takimi i KS të OKB-së ku po diskutohej për Ukrainën

Më: 22 shtator 2022 Në ora: 20:09
Sergei Lavrov

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov është larguar nga një takim i Këshillit të Sigurisë së OKB-së pas fjalimit të tij.

Sipas mediave të huaja, ai filloi duke thënë: “Ka një përpjekje sot për të na imponuar një rrëfim krejtësisht tjetër, për agresionin rus si origjinën e gjithë tragjedisë”.

Ai vazhdoi duke folur për marrëdhëniet historike midis Ukrainës dhe Rusisë dhe e cilësoi Ukrainën si “totalitare”.

Lavrov ka shtuar se është “i shqetësuar për fatin e ushtarëve rusë të zënë rob nga Ukraina”.

Veç kësaj, ai ka theksuar se ai nuk ka “besim” në punën e Gjykatës Ndërkombëtare Penale.

Me takimin që po zhvillohet për të diskutuar situatën në Ukrainë, sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken tha: “Ai (Putini) ka zgjedhur të mos zbusë tensionet, por t’i përshkallëzojë ato” dhe se “ai po i hedh benzinë zjarrit që ndezi”.

Ai shtoi se asnjë pretendim rus për aneksimin e territorit nuk mund të heqë të drejtën e Ukrainës për të mbrojtur tokën e saj.

Ndërsa ministrja e Jashtme e Francës, Catherine Colonna, tha se lufta është “shoqëruar nga mizori” dhe “krime të papërshkrueshme”.

Ndërkohë kryeministri i Norvegjisë, Jonas Gahr Store, tha: “Rusia zgjodhi të fillojë këtë luftë dhe Rusia duhet t’i japë fund”.

Veç këtyre, është deklaruar edhe ministri i Jashtëm i Meksikës, Marcelo Ebrard, i cili ka thënë: “Ata që kanë kryer krime në Ukrainë duhet të sillen para drejtësisë”.

E ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi, tha se duhet të jetë “prioriteti kryesor” i OKB-së që palët të rifillojnë dialogun, “kështu që bisedimet mund të prodhojnë rezultate dhe të sjellin paqen”.

Ndërsa ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka e quajti dhunën e Rusisë në Ukrainë “brutalitet të tmerrshëm kriminal kundër popullatës civile”. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat