Mbështet ofensivën ruse, Ukraina dhe Perëndimi i bëjnë thirrjen e fortë BE-së për aktorin e Hollywood-it

Bota

Mbështet ofensivën ruse, Ukraina dhe Perëndimi i bëjnë thirrjen e fortë BE-së për aktorin e Hollywood-it

Më: 3 shkurt 2023 Në ora: 10:52
Steven Seagal

Ukraina dhe Perëndimi i ka kërkuar Bashkimit Evropian të sanksionojë aktorin Hollywood-ian Steven Seagal, për mbështetjen ndaj ofensivës ruse nda Ukrainës, ka raportuar “Russia Today”.

Mediat ruse e kanë quajtur të padrejtë kërkesën e tyre dhe se BE nuk duhet ta sanksionojë aktorin Segal.

Një koalicion i përbërë nga anëtarë të lartë të Kongresit të SHBA, deputetë dhe parlamentarë ukrainas i ka dorëzuar një listë të individëve që priten të sanksionohen. Lista iu dërgua më parë Sekretarit të Shtetit të SHBA Antony Blinken dhe krye diplomatit të BE-së, Josep Borrell, në fund të dhjetorit.

Në listë janë të përfshirë manjatët rusë: Magomed Gadzhiev, Vladimir Lisin, Vladimir Potanin, Franz Klintsevich dhe Ksenia Sobchak. Përpos politikanëve edhe biznesmenëve në listë janë dhe Philipp Kirkorov, Igor Krutoy, Vadim Rabinovich, si dhe aktori amerikan Seagal.

Ylli i Hollivudit i viteve ’90, i cili ka qenë shtetas rus që nga viti 2016, u përfshi në listë për shprehjen e tij të mbështetjes për operacionin ushtarak të Kremlinit në Ukrainë dhe fluturimin për në Moskë në prill për të festuar ditëlindjen e tij të 70-të me bashkëpunëtorët e presidentit Vladimir Putin, të cilët ai e quajti një “lider të madh botëror”.

Segal ka fituar shtetësinë ruse që prej vitit 2016, pasi ka treguar përherë mbështetjen ndaj Rusisë dhe Putin. Ai madje ka qenë i ftuar dhe në ditëlindjen e 70-të të presidentit Vladimir Putin, pasi e ka quajtur këtë të fundit si “lider i madh botëror”.

Në gusht, u raportua se aktori ishte duke punuar në një dokumentar për luftën e Kievit kundër republikave të Donbass, të cilat që atëherë i janë bashkuar Rusisë pas mbajtjes së referendumeve publike.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat