Alaphilippe fiton etapën e parë dhe merr fanellën e verdhë

Çiklizëm

Alaphilippe fiton etapën e parë dhe merr fanellën e verdhë

Nga: K.G. Më: 27 qershor 2021 Në ora: 01:34
Alaphilippe fiton etapën e parë dhe merr fanellën e verdhë

Çiklisti Julian Alaphilippe është më i shpejti në etapën e parë të ‘Tour de France, edicioni i 108-të.

Gara u zhvillua në Brest To Landerneau me gjatësi të shtegut 197.8 kilometra.

Edicioni nuk filloi mirë për faktin se çiklistët u rrëzuan dy herë gjatë garës.

Image

Francezi Alaphilippe fiton me kohë të kaluar për 4:39:05 orë dhe merr fanellën e verdhë.

Aksidenti ndodhi kur një tifoz me një pankartë rrëzoi çiklistin Tony Martin nga Jumbo Visma, kësisoj çiklistët fluturonin mbi njëri-tjetrin. 

Etapa e parë

1.Julian Alaphilippe (Franca) Deceuninck-QuickStep    4:39:05
2. Michael Matthews (Australia) Team BikeExchange    +0:08
3. Primoz Roglic (Sllovenia) Jumbo-Visma    +0:08
4. Jack Haig (Australia) Bahrain Victorious    +0:08
5. Wilco Kelderman (Holanda) Bora-Hansgrohe +0:08    
6. Tadej Pogacar (Sllovenia) UAE Team Emirates +0:08
7. David Gaudu (Franca) Groupama-FDJ +0:08    
8. Sergio Higuita Garcia (Kolumbia) EF Education-Nippo    +0:08
9. Bauke Mollema (Holanda) Trek-Segafredo    +0:08
10. Geraint Thomas (Britania e Madhe) Ineos Grenadiers +0:08

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat