Tim Merlier triumfon në etapën e tretë 

Çiklizëm

Tim Merlier triumfon në etapën e tretë 

Nga: K.G. Më: 28 qershor 2021 Në ora: 22:38
Tim Merlier triumfon në etapën e tretë 

Çiklisti belg, Tim Merlier, triumfon në etapën e tretë të “Tour de France 2021‘, që u mbajt në relacionin Lorient-Pontivy me gjatësi të shtegut 182.9 kilometra. 

Merlier ngadhënjeu në një garë që pati përplasje dhe rrëzime në shteg mes disa çiklistëve gjatë kësaj gare që solli emocione.  

Çiklisti Mathieu van der Poel kryeson renditjen e përgjithshme të “Tour de France 2021’.

Garave radhës mbahet nesër në relacionin Redon-Fougeres, me gjatësi të shtegut 150.4 kilometra.

Etapa e tretë 
1. Tim Merlier (ALPECIN – FENIX)    04h 01' 28'
2. Jasper Philipsen (JASPER PHILIPSEN)     04h 01' 28''
3. Nacer Bouhanni (NACER BOUHANNI)        04h 01' 28'
4.  Davide Ballerini (Deceuninck - Quick – Step)    04h 01' 28''    -
5. Sonny Colbrelli (BAHRAIN VICTORIOUS)     04h 01' 28''    -
6. Julian Alaphilippe (DECEUNINCK - QUICK – STEP)    04h 01' 28''
7. Mathieu Van Der Poel (ALPECIN – FENIX)    04h 01' 28''
8.  Cees Bol (TEAM DSM)    04h 01' 28''
9. Anthony Turgis (Totalenergies)    04h 01' 28''
10. Maximilian Richard Walscheid (Team Qhubeka Nexthash)    04h 01' 28''

Renditja e përgjithshme 
1. Mathieu van der Poel (Holanda) Alpecin-Fenix    12:58:53
2. Julian Alaphilippe (Franca) Deceuninck-QuickStep    0:00:08
3. Richard Carapaz (Ekuadori) Ineos Grenadiers    0:00:31
4. Wout Van Aert (Belgjika) Jumbo-Visma    
5. Wilco Kelderman (Holanda) Bora-Hansgrohe    0:00:38
6. Tadej Pogacar (Sllovenia) UAE Team Emirates    0:00:39
7. Enric Mas Nicolau (Spanja) Movistar Team    0:00:40
8. Nairo Quintana (Kolumbia) Team Arkea-Samsic    
9. Pierre Latour (Franca) TotalEnergies    0:00:45
10. Sergio Higuita Garcia (Kolumbia) EF Education-Nippo    0:00:52

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat