Tadej Pogaçar fiton etapën e pestë, + 19 sekonda para zviceranit 

Çiklizëm

Tadej Pogaçar fiton etapën e pestë, + 19 sekonda para zviceranit 

Nga: Kemajl Goca Më: 30 qershor 2021 Në ora: 19:21
Tadej Pogaçar fiton etapën e pestë, + 19 sekonda para zviceranit 

Çiklisti slloven, Tadej Pogaçar, ka shënuar fitoren e parë në edicionin e sivjetshëm (edicioni 108) të ‘Tour de France 2021’.

Tadej Pogaçar zuri vendin e parë në etapën e pestë në kronometër që u mbajt në relacionin Change-Laval, me gjatësi të shtegut 27,2 kilometra.

Slloveni la pas për 19 sekonda zviceranin Stefan Küng dhe për 27 danezin Jonas Vingegaard.

Image

Stefan Kung 

"Ishte një ditë shumë e mirë, nuk bëra asnjë gabim.

Për fat të mirë  kisha kushte të mira, temperatura ishte gjithashtu e favorshme për mua.

Këtë herë kapa ritmin e duhur dhe vazhdova mirë. Qëllimi nuk ishte të humbja shumë kohë, por tani kam fituar më shumë. Jam jashtëzakonisht i kënaqur.

Nuk e di nëse është më mirë që nuk kam veshur fanellë të verdhë. Sigurisht që do të isha i lumtur, por gjithashtu i shkon përshtati Mathieu”, tha Pogaçar.

Çiklisti Mathieu Van Der Poel e mban fanellën e verdhë, i cili në garën e sotme përfundoi në pozitën e pestë me kohë me të dobët për 31 sekonda se vendi i parë.

Gara e radhës mbahet nesër në relacionin Tours - Châteauroux, me gjatësi të shtegut 160.6 kilometra.

Etapa e pestë - Change-Laval, 27,2 kilometra (kronometër)   

1. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)        32:00
2. Stefan Küng (Groupama)      +0:19
3. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma) + 0:27
4. Wout Van Aert (Jumbo – Visma)    +0:30
5. Mathieu Van Der Poel (Alpecin – Fenix)    +0:31
6. Kasper Asgreen (Deceuninck - Quick – Step) +0:37
7. Primozh Rogliç (Jumbo – Visma) +0:44
8. Mattia Cattaneo (Deceuninck - Quick – Step)     +0:55
9. Richie Porte (Ineos Grenadiers) +0:55
10. Alexey Lutsenko (Astana - Premier Tech) + 1:00

Renditja e përgjithshme
1. Mathieu Van Der Poel (Alpecin – Fenix)    16h 51' 41''
2. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    + 00h 00' 08''
3. Wout Van aert (Jumbo – Visma)    + 00h 00' 30''
4. Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick – Step)    + 00h 00' 48''
5. Alexey Lutsenko (Astana - Premier Tech)    + 00h 01' 21''
6. Pierre Latour (Totalenergies)    + 00h 01' 28''
7. Rigoberto Uran (EF Education – Nippo)    + 00h 01' 29''
8. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 01' 43''
9. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)    + 00h 01' 44''
10. Primozh Rogliç (Jumbo – Visma) + 00h 01' 48

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat