Mark Cavendish shënon fitoren e dytë në ‘Tour de France 2021’

Çiklizëm

Mark Cavendish shënon fitoren e dytë në ‘Tour de France 2021’

Nga: Kemajl Goca Më: 1 korrik 2021 Në ora: 18:21
Mark Cavendish shënon fitoren e dytë në ‘Tour de France 2021’

Çiklisti britanik, Mark Cavendish, është në formën më të mirë të mundshme, duke shënuar fitoren e dytë në edicionin e 108-të të ‘Tour de France 2021’.

Pas triumfit në etapën e katërt, sot doli i pari në etapën e gjashtë në sprint në relacionin Tours – Chateauroux, me gjatësi të shtegit 160.6 kilometra. 

Për 36-vjeçarin britanik, kjo është fitorja e tij e 32-të në garën e ‘Tour de France’, vetëm edhe dy fitore e ndajnë për të shkuar deri te rekordi i legjendës belge Eddy Merckx.

Image

Mathieu Van Der Poel

Vendi i dytë shkoi për belgun Jasper Philipsen (Alpecin-Fenix) dhe i treti për francezin Nacer Bouhanni (Arkea-Samsic). Peter Sagan përsëri zhgënjeu, pasi përfundoi vetëm në vendin e pestë. Sllovaku nuk është në formën e duhur.

“Unë nuk jam duke menduar për rekordin”, tha Cavendish.

Çiklisti Mathieu Van Der Poel, e mban fanellën e verdhë, duke e lënë pas sllovenin Tadej Pogaçar.

Gara e radhës mbahet nesër në relacionin Vierzon-Le Creusot me gjatësi të shtegut 249.1 kilometra.

Etapa e 6-të

1. Mark Cavendish (Deceuninck - Quick – Step)    03h 17' 36''    
2. Jasper Philipsen (Alpecin – Fenix)    03h 17' 36''
3. Nacer Bouhanni (Team Arkea – Samsic)    03h 17' 36''
4.  Arnaud Demare (Groupama – FDJ)    03h 17' 36''
5. Peter Sagan (Bora – Hansgrohe)    03h 17' 36''
6.  Cees Bol (Team DSM)    03h 17' 36''
7.  Tim Merlier (Alpecin – Fenix)    03h 17' 36''
8.  Wout Van Aert (Jumbo – Visma)    03h 17' 36''
9. Michael Matthews    (Team Bikeexchange)    03h 17' 36'    
10. Mads Pedersen (Trek – Segafredo)    03h 17' 36''

Renditja e përgjithshme 

1. Mathieu Van Der Poel (Alpecin – Fenix)    20h 09' 17''
2. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    + 00h 00' 08''
3. Wout Van aert (Jumbo – Visma)    + 00h 00' 30''
4. Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick – Step)    + 00h 00' 48''
5. Alexey Lutsenko (Astana - Premier Tech)    + 00h 01' 21''
6. Pierre Latour (Totalenergies) + 00h 01' 28''
7. Rigoberto Uran (EF Education – Nippo)    + 00h 01' 29''
8. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 01' 43''
9. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)    + 00h 01' 44''
10. Primozh Rogliç (Jumbo – Visma)    + 00h 01' 48

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat