Mark Cavendish - një fitore larg rekordit të Eddy Merckx

Çiklizëm

Mark Cavendish - një fitore larg rekordit të Eddy Merckx

Nga: Kemajl Goca Më: 6 korrik 2021 Në ora: 18:37
Mark Cavendish - një fitore larg rekordit të Eddy Merckx

Çiklisti britanik, Mark Cavendish, fiton etapën e 10-të “Tour de France” dhe është vetëm një fitore larg rekordit të legjendës belge Eddy Merckx. 

Ylli i sprintit, Cavendish, ka shënuar fitoren e tretë në edicionin e 108-të të “Tour de France” dhe të 33-të në karrierën e tij në këtë garë. 

Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates) mban fanellën e verdhë (lider në renditjen e përgjithshme), duke e lënë pas Ben O'Connor (AG2R Citroen Team).

Image

Tadej Pogaçar

Cavendish triumfon me kohë për 04. 14' 07' orë në relacionin Albertville-Valence, me gjatësi të shtegut 190,7 kilometra. Cavendish mbizotëroi duke lënë pas Wout van Aert dhe Jasper Philipsen. 

Etapa e 11-të mbahet nesër në relacionin Sorgues –Malaucene, megjatësi të shtegut në 198,9 kilometra.

Etapa e 10-të

1. Mark Cavendish (Deceuninck - Quick – Step)    04h 14' 07''
2. Wout Van Aert (Jumbo – Visma)    04h 14' 07''
3. Jasper Philipsen (Alpecin – Fenix)    04h 14' 07'
4. Nacer Bouhanni (Team Arkea – Samsic)    04h 14' 07'
5. Michael Matthews (Team Bikeexchange)    04h 14' 07''
6. Michael Mørkøv (Deceuninck - Quick – Step)    04h 14' 07''
7.  André Greipel (Israel Start-Up Nation)    04h 14' 07''
8. Peter Sagan (Bora – Hansgrohe)    04h 14' 07'
9. Anthony Turgis (Totalenergies)    04h 14' 07''
10. Cees Bol (Team DSM)    04h 14' 07''

Renditja e përgjithshme 

1. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    38h 25' 17''
2. Ben O'Connor (AG2R Citroen Team)    + 00h 02' 01''
3. Rigoberto Uran (EF Education – Nippo)    + 00h 05' 18''
4. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 05' 32''
5. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)    + 00h 05' 33''
6. Enric Mas (Movistar Team)    + 00h 05' 47''
7. Wilco Kelderman (Bora – Hansgrohe)    + 00h 05' 58''
8. Alexey Lutsenko (Astana - Premier Tech)    + 00h 06' 12''
9. Guillaume Martin (Cofidis)    + 00h 07' 02''
10. David Gaudu (Groupama – FDJ) + 00h 07' 22'

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat