Mark Cavendish senzacional, barazon rekordin me Eddy Merckx

Çiklizëm

Mark Cavendish senzacional, barazon rekordin me Eddy Merckx

Nga: Kemajl Goca Më: 9 korrik 2021 Në ora: 18:08
Mark Cavendish senzacional, barazon rekordin me Eddy Merckx

Çiklisti britanik, Mark Cavendish, ka shënuar fitoren e 4-të në edicionin e 108-të të “Tour de France 2021”. 

Cavendish senzacional, regjistron fitoren e 34-të në karrierën e tij në “Tour de France” dhe barazon rekordin me legjendën belge Eddy Merckx.

Mark Cavendish fiton etapën e 13-të me kohë të kaluar për 05. 04' 29'' orë, që u mbajt në relacionin Nimes-Carcassonne, me gjatësi të shtegut 219,9 kilometra.

Image

Tadej Pogaçar

36-vjeçari Cavendish është në formën më të mirë, i cili me këtë fitore barazohet me legjendën belge dhe tani ka rastin edhe ta tejkalojë. 

Slloveni Tadej Pogaçar e mban fanellën e verdhë. 

Ai kryeson renditjen me epërsi prej 5 minuta e 18 sekonda ndaj vendit të dytë, Rigoberto Uran.

Etapa e 14-të mbahet nesër në Carcassonne -  Quillan, me gjatësi të shtegut 183.7 kilometra.

Etapa e 13-të

1. Mark Cavendish (Deceuninck - Quick – Step)    05h 04' 29''
2. Michael Morkov (Deceuninck - Quick – Step)    05h 04' 29'-
3.  Jasper Philipsen (Alpecin – Fenix)    05h 04' 29''
4.  Ivan Garcia Cortina (Movistar Team)    05h 04' 29''
5.  Danny Van Poppel (Intermarche - Wanty)    05h 04' 29''
6.  Alex Aranburu Deba    (Astana - Premier Tech)    05h 04' 29''
7.  Christophe Laporte (Cofidis)    05h 04' 29''
8. Andre Greipel (Israel Start-Up Nation)        05h 04' 29''
9.  Magnus Cort Nielsen (EF Education – Nippo)    05h 04' 29''
10. Jasper Stuyven (Trek – Segafredo)     05h 04' 29''

Renditja e përgjithshme

1. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    52h 27' 12''
2. Rigoberto Uran (EF Education – Nippo)    + 00h 05' 18''
3. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 05' 32''
4. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)    + 00h 05' 33''
5. Ben O'Connor (AG2R Citroen Team)    + 00h 05' 58''
6. Wilco Kelderman (Bora – Hansgrohe)    + 00h 06' 16''
7. Alexey Lutsenko (Astana - Premier Tech)    + 00h 06' 30''
8. Enric Mas (Movistar Team)    + 00h 07' 11''
9. Guillaume Martin (Cofidis)    + 00h 09' 29''
10. Peio Bilbao (Bahrain Victorious)    + 00h 10' 28

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat