Sefa mbërrin i pari në Korçë

Çiklizëm

Sefa mbërrin i pari në Korçë

Më: 31 maj 2022 Në ora: 23:30
Sefa mbërrin i pari në Korçë

Ka startuar sot edicioni nr.79 i Turit të Shqipërisë në çiklizëm, një nga aktivitetet më të vjetra të sportit të biçikletës në botë (është pjesë e kalendarit të UCI). Etapa e parë ishte ajo Tiranë-Korçë, 161km e gjatë, e fituar nga çiklisti i ekipit kombëtar të Shqipërisë, Ylber Sefa.

Sefa dha kohën 3h51’05”, duke lënë pas Kristian Raileanu dhe Mikel Demiri, gjithashtu pjesë e ekipit kombëtar kuqezi. Demiri u shpall fitues i finishit në mal dhe është mbajtësi i fanelës së çiklistit të ri më të mirë.

Ndërsa Sefa mban fanellën e verdhë të liderit të turneut.

Nesër, 1 qershor, do të zhvillohet etapa e dytë e Turit Ciklistik, Korçe-Elbasan, 153.5km e gjatë. Në total janë 5 etapa dhe në toital çiklistët do të përshkojnë 730m. Etapa e fundit do të ketë finish në Fier, ku dhe do të shpallet fituesi i këtij turneu. Në këtë turne marrin pjesë 12 skuadra, 9 prej të cilave të huaja.

Itinerari i Turit të 79-të Çiklistik

Etapa 1: Tiranë-Korçë, fitues Ylber Sefa

Etapa 2: Korçë-Plasë-Elbasan

Etapa 3: Belsh-Vlorë

Etapa 4: Vlorë-Gjirokastër

Etapa 5: Gjirokastër-Fier

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat