Sefa triumfon në Turin e 79-të të Shqipërisë

Çiklizëm

Sefa triumfon në Turin e 79-të të Shqipërisë

Më: 5 qershor 2022 Në ora: 12:08
Sefa triumfon në Turin e 79-të të Shqipërisë

Çiklisti Ylber Sefa, që përfaqësonte ekipin kombëtar, është shpallur sot fitues i Turit të 79-të Çiklistik të Shqipërisë (16h05’45” koha e përgjithshme). Ai triumfoi në etapën e 5-të dhe të fundit, Gjirokastër-Vlorë-Fier (160.6km e gjatë), sukses që i dha triumfin e merituar në këtë aktivitet.

Për Sefën ky është suksesi i dytë në këtë edicion të Turit Çiklistik, pasi ka fituar edhe etapën e parë. Ai e mbajti fanellën e verdhë të liderit për katër etapa, e humbi atë një ditë më parë, për ta rimarrë sërish sot, pas finishit në qytetin e Fierit.

Në këtë etapë, Sefa arriti të rikuperojë disavantazhin që kishte ndaj rumunit Rauileanu (u rendit i dyti në renditjen e përgjithshme), duke treguar një formë të mirë sportive. Ai preu i pari vijën e finishit sot në Fier pas 2h24’10”, duke festuar më pas këtë triumf në Turin Çiklistik.

Në fund të këtij turneu, Mikel Demiri (u klasifikua i treti në renditjen e përgjithshme) ruan fanellën e kuqe dhe vendin e parë në renditjen e moshës deri në 23 vjeç, duke konfirmuar se talentet në këtë sport nuk mungojnë.

Në këtë edicion të Turit Çiklistik morën pjesë 12 skuadra: 3 shqiptare e 9 të huaja.

Renditja Ekipore: 1- Ekipi Kombetar Shqiptar; 2-Kontinental Meridiana Karmen Team (Kroaci); 3-Global Cycling Team (Holande).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat