Wout van Aert më i miri në etapën e katërt, kryeson renditjen e përgjithshme

Çiklizëm

Wout van Aert më i miri në etapën e katërt, kryeson renditjen e përgjithshme

Nga: Kemajl Goca Më: 5 korrik 2022 Në ora: 18:34
Wout van Aert

Çiklisti Wout van Aert ka shënuar fitore të madhe në etapën e katërt të edicionit të 109-të të “Tour de France”.
Ai zuri vendin e parë me kojë të kaluar për 04:01:36 orë.

Belgu verdhekuq festoi falë një beteje të skuadrës Jumbo Visme në përfundimin e fundit malor 10 kilometra para vijës së finishit në Calais.

Van Aert tani është 32 sekonda para sllovenit Pogaçar që renditet i treti. 

Image

Pamje nga gara

Dhjetë kilometra para përfundimit të etapës së 4-të Dunkerque-Calais me gjatësi 171.5 km dhe 1970 metra lartësi, u zhvillua garë shumë interesante.

Wout van Aert ishte i pari që kaloi ngjitjen e kategorisë 4 dhe më pas drejt vijës së finishit. 

Belgu festoi fitoren e tij të parë në etapën e tij në “Tour de France” për këtë vit, dhe të shtatën në total në këtë garë prestigjioze, duke mbajtur fanellën e verdhë të liderit.

Etapa e pestë mbahet nesër në relacionin LIlle – Metropole - Arenberg Porte Du Hainaut, me gjatësi të shtegut 157 kilometra.

Etapa e 4-të

1. Wout van Aert (Jumbo-Visma)    04:01:36
2. Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck)    + 08
3. Christophe Laporte (Jumbo-Visma)    + 08
4. Alexander Kristoff (Intermarché-Wanty-Gobert)    + 08
5. Peter Sagan (TotalEnergies)    + 08
6. Luca Mozzato (B&B Hotels-KTM)    + 08
7. Danny van Poppel (Bora-hansgrohe)    + 08
8. Hugo Hofstetter (Team Arkéa-Samsic)    + 08
9. Michael Matthews (Team BikeExchange-Jayco)    + 08
10. Benjamin Thomas (Cofidis)    + 08

Renditja e përgjithshme 

1. Wout Van Aert (Jumbo – Visma)    13h 02' 43''
2. Yves Lampaert (Quick-Step Alpha Vinyl Team)    + 00h 00' 25''
3. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    + 00h 00' 32''
4. Mads Pedersen (Trek – Segafredo)    + 00h 00' 36''
5. Mathieu Van Der Poel (Alpecin – Deceuninck)    + 00h 00' 38''
6. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 00' 40''
7. Primozh ROGLIç (Jumbo – Visma)    + 00h 00' 41''
8. Adam Yates (Ineos Grenadiers) + 00h 00' 48''
9. Stefan Küng (Groupama – FDJ)    + 00h 00' 48''
10. Thomas Pidcock (Ineos Grenadiers)    + 00h 00' 49'

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat