Pidcock bëhet fituesi më i ri në L'Alpe d'Huez 

Çiklizëm

Pidcock bëhet fituesi më i ri në L'Alpe d'Huez 

Nga: Kemajl Goca Më: 14 korrik 2022 Në ora: 19:11
Tom Pidcock

Kampioni olimpik i biçikletave malore, Tom Pidcock, mori fitoren e tij të parë në edicionin e 109-të të “Tour de France”. 

Ai në moshën 22-vjeçare, u bë britaniku i dytë që fitoi në L'Alpe d'Huez, katër vjet pas Geraint Thomas. 

Etapa e 12-të u mbajt në relacionin Briançon - Alpe D'huez, me gjatësi të shtegut 165.1 kilometra.

Image

Pamje nga gara, foto Reuters

Ai arriti i vetëm në krye para Louis Meintjes të Afrikës së Jugut, ndërsa Chris Froome përmbylli podiumin në kthimin e tij të madh. 

Pidcock bëhet fituesi më i ri në L'Alpe d'Huez para Lucho Herrera të Kolumbisë, i cili ishte 23 vjeç kur shënoi fitoren e parë në garën e “Tour de France”. 

Britaniku përshpejtoi dhjetë kilometra të mirë para vijës së finishit, duke arritur i pari me kohë të kaluar për 04:55:24 orë..

Ai u pasua fillimisht nga afrikano-jugori Louis Meintjes (Intermarche Wanty Gobert) dhe fituesi katër herë i Tour de France, bashkatdhetari Chris Froome (Israel Premier Tech), i cili shpejt humbi kontaktet.

Në fund, Meintjes mbeti 48 sekonda dhe Froome 2:06.

Amerikani Neilson Powless (EF Education Easypost) kaloi vijën e finishit para Pogaçarit të pestë.

“Nuk është keq, apo jo? Edhe nëse nuk bëj asgjë më shumë në këtë garë, edhe nëse dal nga grupi kryesor çdo ditë, nuk më intereson fare”, tha mes të tjera me entuziazëm Pidcock.

Etapa e 13-të mbahet nesër në relacionin Le Bourg D'oisans>Saint-Étienne, me gjaësi të shtegut 192.6 kilometra.

Etapa e 12-të

1.Tom Pidcock (INEOS Grenadiers)    04:55:24
2. Louis Meintjes (Intermarché-Wanty-Gobert)    + 48
3 Chris Froome (Israel-Premier Tech)    + 02:06
4. Neilson Powless (EF Education-EasyPost)    + 02:29
5. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    + 03:23
6.  Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma)    + 03:23
7. Geraint Thomas (INEOS Grenadiers)    + 03:23
8. Enric Mas (Movistar Team    +03:26
9. Sepp Kuss (Jumbo-Visma    +03:26
10. Giulio    Ciccone (Trek – Segafredo)     +03:32

Renditja e përgjithshme 

1. Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma)        46:28:46
2. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    2:22
3. Geraint    Thomas (INEOS Grenadiers)    2:26
4. Romain    Bardet (Team DSM)    2:35
5. Adam Yates (INEOS Grenadiers)    3:44
6. Nairo Quintana (Team Arkéa Samsic)    3:58
7. David Gaudu (Groupama – FDJ)    4:07
8. Thomas Pidcock (INEOS Grenadiers)    7:39
9. Enric Mas (Movistar Team)    9:32
10. Aleksandr Vlasov (BORA – hansgrohe)    10:06

Renditja e skuadrave 

1. INEOS Grenadiers    39:30:39
2. Jumbo-Visma    15:46
3. Groupama - FDJ    44:35

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat