Hugo Houle mahnit të gjithë, triumfon në etapën e 16-të të "Tour de France"

Çiklizëm

Hugo Houle mahnit të gjithë, triumfon në etapën e 16-të të "Tour de France"

Nga: Kemajl Goca Më: 19 korrik 2022 Në ora: 18:27
Hugo Houle

Hugo Houle u bë kalorësi i parë nga Quebec dhe i dyti nga Kanadaja, pas Steve Bauer në vitin 1988) që fitoi një etapë të edicionit të 109-të të “Tour de France”.

Ky është deri tani suksesi më i madh për Houle. Dy herë kampioni kanadez arriti rezultatin e tij më të mirë në “Tour de France”.

Kanadezi i rezistoi të gjitha përpjekjeve që solli Mur de Peguere, në disa vende pjerrësia e kaloi 18 për qind, ai arriti majën me një avantazh të mirë prej gjysmë minute dhe më pas zbriti relativisht qetësisht dhe pa probleme të mëdha deri në vijën e finishit në Foix.

Houle zuri vendin e parë me kohë të kaluar 04:23:47 orë, në relacionin Carcassonne – Foix, me gjatsi të shtegut 178.5 kilometra. 

Çiklisti Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma) mban fanellën e verdhë, duke udhëhequr në renditjen e përgjithshme.
Gara e radhës mbahet nesër në relacionin Saint-Gaudens –Peyragudes, me gjatësi të shtegut 129.5 kilometra.

Etapa e 16-të

1. Hugo Houle (Israel-Premier Tech)     04:23:47 orë
2. Valentin Madouas (Groupama-FDJ)    + 01:10
3. Michael Woods (Israel-Premier Tech)    + 01:10
4. Matteo Jorgenson (Movistar Team)    + 01:12
5. Michael Storer (Groupama-FDJ)    + 01:25
6. Aleksandr Vlasov (BORA-hansgrohe)    + 01:40
7. Dylan Teuns (Bahrain Victorious)    + 01:40
8. Simon Geschke (Cofidis)    + 02:11
9. Mathieu Burgaudeau (TotalEnergies)    + 05:04
10. Damiano Caruso (Bahrain Victorious)    + 05:04

Renditja e përgjithshme

1. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    64h 28' 09''
2. Tadej Pogaçar (Uae Team Emirates)    + 00h 02' 22''
3. Geraint Thomas (Ineos Grenadiers)    + 00h 02' 43''
4. Nairo Quintana (Team Arkea – Samsic)    + 00h 04' 15''
5. David Gaudu (Groupama – FDJ)    + 00h 04' 24''
6. Adam Yates (Ineos Grenadiers)    + 00h 05' 28''
7. Louis Meintjes (Intermarche - Wanty - Gobert Materiaux) + 00h 05' 46''
8. Aleksandr Vlasov (Bora – Hansgrohe)    + 00h 06' 18''
9. Romain Bardet (Team DSM)    + 00h 06' 37''
10. Thomas Pidcock (Ineos Grenadiers)    + 00h 10' 11

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat