Vingegaard fiton dhe thellon epërsinë në renditjen e përgjithshme 

Çiklizëm

Vingegaard fiton dhe thellon epërsinë në renditjen e përgjithshme 

Nga: Kemajl Goca Më: 21 korrik 2022 Në ora: 18:25
Jonas Vingegaard

Çiklisti danez, Jonas Vingegaard, nuk ka shfaqur në asnjë moment dobësi që kur e veshi fanellën e verdhë të liderit në “Tour de France”.

Ai shënoi fitore të madhe në etapën e 18-të (në garën malore) të edicionit të 109-të.

Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) zuri vendin e parë me kohë të kaluar 03:59:50 orë, në relacionin Lourdes – Hautacam, me gjatësi të shtegut 143.2 kilometra. 

Image

Jonas Vingegaard

“Vingegaard gaboi i pari dhe për pak sa nuk u rrëzua, por shpëtoi veten. Disa kilometra më vonë, Pogaçari doli për një çast nga rruga në rërë në një kthesë dhe u rrotullua në anën e saj. Për fat të mirë, ai e mori veten menjëherë dhe vazhdoi”, shkruan media sllovene “Sport.slo”.

4.5 kilometra para vijës së finishit, Pogaçari humbi kontaktin me Vingegaard dhe van Aert. Pogaçar arriti në vijën e finishit në vendin e dytë, një minutë e katër sekonda pas Vingegaard, diferenca e tij në total tani është tre minuta e 26 sekonda. 

“Jam shumë i lumtur që fitova garën sot. Tani ka edhe dy ditë para se të arrijmë Parisin, kështu që duhet të qëndrojmë të përqendruar”, tha Vingegaard. 

Etapa e 19-të mbahet nesër në relacionin Castelnau – Magnoac – Cahors, me gjatësi të shtegut 188.3 kilometra.

Etapa e 18-të

1. Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma)    03:59:50
2. Tadej Pogacar (UAE Team Emirates)    + 01:04
3. Wout van Aert (Jumbo-Visma)    + 02:10
4. Geraint Thomas (INEOS Grenadiers)    + 02:54
5. David Gaudu (Groupama-FDJ)    + 02:58
6. Alexey Lutsenko (Astana Qazaqstan Team)    + 03:09
7. Daniel Martinez (INEOS Grenadiers)    + 03:09
8. Sepp Kuss (Jumbo-Visma)    + 03:27
9. Aleksandr Vlasov (BORA-hansgrohe)    + 04:04
10. Thibaut Pinot (Groupama-FDJ)    + 04:09

Renditja e përgjithshme

1. Jonas Vingegaard (Jumbo - Visma) 71h 53' 34''
2. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates) + 00h 03' 26''
3. Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) + 00h 08' 00''
4. David Gaudu (Groupama – FDJ) + 00h 11' 05''
5. Nairo Quintana (Team Arkea – Samsic)    + 00h 13' 35''
6. Louis Meintjes (Intermarche - Ëanty - Gobert Materiaux)    + 00h 13' 43''
7. Aleksandr Vlasov (Bora – Hansgrohe)    + 00h 14' 10''
8. Romain Bardet (Team DSM) + 00h 16' 11''
9. Alexey Lutsenko (Astana - Qazaqstan Team) + 00h 20' 09''
10. Adam Yates (Ineos Grenadiers) + 00h 20' 17

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat