Van Aert fiton etapën e 20-të, Vingegaard në festë 

Çiklizëm

Van Aert fiton etapën e 20-të, Vingegaard në festë 

Nga: Kemajl Goca Më: 23 korrik 2022 Në ora: 18:51
Wout van Aert

Çiklisti belg, Wout van Aert, fitoi garën individuale në prag të finales së madhe të “Tour de France” në Paris, teksa arriti në Rocamadour 18'' më shpejt se bashkëçiklisti Jonas Vingegaard, i cili siguroi fanellën e verdhë. 

Wout Van Aert zuri vendin e parë me kohë të kaluar për 47:59 minuta në relacionin Lacapelle- Marival – Rocamadour, me gjatësi të shtegut 40.7 kilometra. 

Tadej Pogacar përmbylli podiumin. 

Image

Jonas Vingegaard

Danezi Jonas Vingegaard është fituesi i madh i edicionit të 109-të të “Tour de France”! 

Vingegaard arriti të shpëtonte veten në momentin e fundit dhe më pas në ngjitjen përfundimtare në qytetin piktoresk Rocamadour, hoqi dorë pak dhe filloi të festonte fitimin e fanellës së verdhë me një buzëqeshje të madhe.

Wout van Aert mbrojti kështu fitoren e provës kohore të vitit të kaluar nga etapa e parafundit me një avantazh prej 19 sekondash para shokut të tij të skuadrës, duke arritur kështu suksesin e tij të tretë në etapën e tretë në ciklin e madh francez të këtij viti.

“Unë gjithmonë dua të fitoj dhe sot ia dola. Ishte një provë e shpejtë kohore, por duhej të ruash diçka edhe për ngjitjen e fundit. Shpërndava mirë fuqinë time dhe përshpejtova edhe më shumë në fund. Është ndjenjë e mirë të ngjitesh në këtë fshat të veçantë", thotë Wout van Aert.

Image

Wout van Aert

"Jam shumë i emocionuar për faktin që fituam turneun si ekip, është një ndjenjë vërtet e veçantë. Sot, një skenar ëndërr u bë realitet. Jonas është shumë i fortë, por edhe një person shumë i mirë", tha më tej.

Të dielën, Jonas Vingegaard do të festojë për herë të parë në garën e të gjitha garave, ndërsa fanellën e verdhë do ta marrë për herë të parë edhe ekipi i tij Jumbo Visma.

Përveç fanellës së gjelbër të Van Aert, falë 25-vjeçarit danez, fituan edhe fanellëm me pika për alpinistin më të mirë në kodra. Vingegaard do të bëhet fituesi i dytë i turneut nga Danimarka: në vitin 1996 Bjarne Riis festoi, por njëmbëdhjetë vjet më vonë ai pranoi abuzimin me dopingun.

Etapa e 21-të, e fundit mbahet nesër në relacionin Paris La Défense Arena - Paris Champs-Élysées, me gjatësi të shtegut 115.6 kilometra.

Etapa e 20-të

1. Wout Van Aert (Jumbo-Visma)    47:59
2. Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma)    0:19
3. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    0:27
4.  Geraint Thomas (INEOS Grenadiers)    0:32
5.  Filippo Ganna (INEOS Grenadiers)    0:42
6. Bauke Mollema (Trek – Segafredo)    1:22
7. Mattia Cattaneo (Quick-Step Alpha Vinyl Team) 1:25
8. WRIGHT Fred    Bahrain - Victorious    1:32
9. Maximilian Schachmann (BORA – hansgrohe)    1:37
10. Jan Tratnik (Bahrain – Victorious)    1:48

Renditja e përgjithshme 

1. Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma)    76:33:57
2. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    3:34
3. Geraint Thomas (INEOS Grenadiers)    8:13
4. David Gaudu (Groupama – FDJ)    13:56
5. Aleksandr Vlasov (BORA – hansgrohe)    16:37
6. Nairo Quintana (Team Arkéa Samsic)    17:24
7. Romain    Bardet (Team DSM)    19:02
8. Louis Meintjes (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux)    19:12
9. Alexey Lutsenko (Astana Qazaqstan Team)    23:47
10. Adam Yates (INEOS Grenadiers)    25:43

Renditja e ekipeve

1. INEOS Grenadiers    230:07:04
2. Groupama - FDJ    37:33
3. Jumbo-Visma    42:44
4. BORA - hansgrohe    1:48:15
5. Movistar Team    2:11:45
6. UAE Team Emirates    2:16:35
7. Bahrain - Victorious    2:58:32
8. Team DSM    3:26:31
9. Team Arkéa Samsic    3:57:14
10. Astana Qazaqstan Team    3:59:23

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat