​Komisioni për Ekonomi përzgjedh dy kandidatë për zëvendësdrejtor të ARrU-së

Ekonomi

​Komisioni për Ekonomi përzgjedh dy kandidatë për zëvendësdrejtor të ARrU-së

Më: 16 nëntor 2021 Në ora: 16:41
Foto ilustrim

Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti ka përzgjedhur dy kandidatë, Abedin Azizi dhe Gurakuq Kastrati për pozitën e zëvendësdrejtorit të Autoritetit Rregullator të Ujit (ARrU).

Kryetari i këtij Komisioni, Ferat Shala, tha se pas vlerësimit dhe intervistimit të kandidatëve, më së shumti janë vlerësuar Azizi dhe Kastrati. Derisa për të njëjtit, anëtarët e komisionit votuan pro dhe të njëjtit kalojnë për votim në seancë plenare.

Shala: Proces transparent për zgjedhjen e zëvendës drejtorit të ARrU-së 

“Kemi pasur një proces të hapur, konkurrues, transparent dhe konsideroj që me vota fshehta të Panelit intervistues për garë të mëtutjeshme në parlamentin e Kosovës për pozitën e zëvendës drejtorit të Autoritetit Rregullativ të Ujërave me shumicë të poenëve kalon Abedin Azizi dhe Gurakuq Kastrati. Konstatoj se është miratuar lista e ngushtë dhe po ashtu autorizojmë ekipet mbështetëse që të procedojnë këtë vendim për miratim në Kuvendin e Republikës së Kosovës”, tha Shala. 

Komisioni ka miratuar edhe raportin me rekomandime për lexim të dytë për Projektligjin për identifikimin elektronik dhe shërbimet e besuara në transaksionet elektronike. 

Kryetari Shala tha se komisioni tashmë ka shterur debatin dhe projektligji, si i tillë, me miratim të anëtarëve të komisionit, procedohet për në seancë plenare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat