Rukiqi: Buxheti nuk është shtylla kryesore e zhvillimit në Kosovë

Ekonomi

Rukiqi: Buxheti nuk është shtylla kryesore e zhvillimit në Kosovë

Më: 28 nëntor 2021 Në ora: 11:26
Berat Rukiqi

Kryetari i Odës Ekonomike në Kosovë (OEK), Berat Rukiqi, ka thënë se buxheti është instrument për të funksionuar shtetin, mirëpo nuk shtylla kryesore e zhvillimit.

Ndonëse buxheti i miratuar të enjten për vitin e ardhshëm prej 2.7 miliardë eurosh po konsiderohet më i larti, për Rukiqin duhet të punohet në projekte konkrete.

“Buxhetet janë instrumente për të funksionuar shtetin, shërbimet kryesore për të cilat shteti duhet të garantojë për qytetarët e vet, por nuk janë instrumente zhvillimore. Mund të nxisë zhvillimin mirëpo nuk janë shtylla kryesore e zhvillimit”.

“Ne duhet të presim zhvillim nga investime private nga rritja e eksportit. Kjo është ajo pjesa ku ne mund ta projektojmë zhvillimin. prandaj nuk i shoh buxhetet si diçka që mund të garantojnë apo të mos garantojnë zhvillim”.

“Ne çka duam për të parë te buxheti një efikasitet në implementimin e investimeve kapitale. Janë disa projekte të rëndësishme që janë planifikuar për vitin 2022, por çka kemi parë në vitet e fundit kemi parë ngecje në implementimin e investimeve kapitale dhe këto pastaj krijojnë probleme për zhvillimin e vendit pasi që infrastruktura që parashihet me një pjesë të investimeve kapitale pastaj pjesa që lidhet me edukimin dhe përkrahjen e bizneseve e gjithashtu janë me rëndësi që të implementohen shpejt dhe të ofrojmë mjete buxhetore në fund të vitit”, tha Rukiqi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat