​SPSPK kërkon sqarime nga Murati për ekzekutimin e 100 eurove për sektorin privat

Ekonomi

​SPSPK kërkon sqarime nga Murati për ekzekutimin e 100 eurove për sektorin privat

Më: 11 maj 2022 Në ora: 12:50
Foto ilustrim

Kryerat i SPSPK-së Jusuf Azemi ka kërkuar sqarime nga ministri i Financave Hekuran Murati rreth mjeteve shtesë prej 100 eurosh për punonjësit e sektorit privat.

Më 21 prill 2022 ishte hapur aplikimi për punëtorët e sektorit privat për marrjen e burnusit nga 100 euro në bazë të vendimit të Qeverisë së Kosovës, por edhe pas 20 ditësh këto mjete ende nuk janë ekzekutuar.

Ne e kuptojmë se të gjithë ata që nuk kanë të dhëna të sakta, shkaktojnë problem, por shtrohet pyetja, pse për ata te cilët këto të dhëna i kanë të sakta nuk lëshohen mjetet?

Ministri Murati kishte deklaruar se do të formohet komisioni për verifikimin e aplikuesve, dhe ne mendojmë që verifikimi le të bëhet për ata që kanë mungesën e te dhënave, por për ata që janë në rregull kjo vonesë po shkakton nervozizëm, andaj ju thërrasim që ata të cilët kanë bërë aplikimin në rregull të bëhet shpërndarja e mjeteve të cilat iu premtuan nga Qeveria”, ka thënë Azemi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat