Ambasadori Szunyog takoi ministren Hajdari

Ekonomi

Ambasadori Szunyog takoi ministren Hajdari

Më: 6 mars 2023 Në ora: 18:39
Szunyog dhe Hajdari

Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog ka zhvilluar sot një takim produktiv me Ministren e Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës, Rozeta Hajdari.

"Ndër të tjera, ne diskutuam mbështetjen e mëtejshme të BE-së për Kosovën në rritjen e kapaciteteve të saj tregtare dhe eksportuese dhe aftësinë për të tërhequr investime të huaja.

MTI luan një rol të madh në zbatimin e dispozitave tregtare të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit dhe ndihmën financiare të BE-së sipas Instrumentit të saj. për Asistencën e Para-Aderimit”, tha Szunyog.

BE-ja mbetet ofruesi më i madh i ndihmës financiare në Kosovë, me më shumë se 1.2 miliardë euro që nga viti 2007.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat