Po mendoni të investoni në kriptovaluta – sa shumë mund të rritet vlera e Bitcoin në vitin 2024?

Ekonomi

Po mendoni të investoni në kriptovaluta – sa shumë mund të rritet vlera e Bitcoin në vitin 2024?

Më: 10 shkurt 2024 Në ora: 23:50
Foto ilustrim

Po mendoni të investoni në kriptomonedhën popullore? Një raport i fundit parashikon që Bitcoin do të arrijë një nivel të ri historik në vitin 2024.

Bitcoin (BTC) pritet të arrijë një rekord të ri prej 88 mijë dollarësh (82 mijë euro) dhe më pas pritet të bie në 77 mijë dollarë në fund të vitit 2024, sipas një raporti të ri.

Çmimi aktual i kriptomonedhës është rreth 48 mijë dollarë.

Kompania Finder në Mbretërinë e Bashkuar kreu një studim të bazuar në parashikimet e 40 specialistëve të industrisë së kriptovalutave se si pritet të performojë Bitcoin deri në vitin 2030.

Lexo po ashtuKreu i bankës më të madhe të Amerikës: Qeveria duhet të shkatërrojë kriptovalutat

Bitcoin, zbuloi, ka të ngjarë të arrijë një çmim mesatar maksimal prej 87,875 dollarësh në vitin 2024, me disa ekspertë që parashikojnë se do të rritet deri në 200 mijë dollarë.

Nga ana tjetër, çmimi mesatar më i ulët që Bitcoin mund të arrijë në fund të vitit 2024, shihet si 35,734 dollarë, thuhet në raport, me disa që parashikojnë se do të bjerë deri në 20 mijë dollarë.

Çfarë mund t’i japë Bitcoin një nxitje në vitin 2024?

Më shumë se gjysma e ekspertëve të anketuar prisnin që çmimi të rritej pas një të ashtuquajturi “ngjarje të përgjysmimit të BTC” në muajin prill të vitit 2024.

“Ngjarja e përgjysmimit” i referohet një periudhe kohore kur çdo disa vjet minuesit shpërblehen me disa Bitcoin. Siç qëndrojnë gjërat, ata që vërtetojnë transaksionet e Bitcoin, aktualisht marrin 6.25 Bitcoin, të cilat më pas përgjysmohen në 3.125. Qëllimi i përgjysmimit është të kontrollojë furnizimin me Bitcoin të rinj që hyjnë në qarkullim dhe të ruajë mungesën e kriptomonedhës. Përgjysmimi më i fundit i Bitcoin ndodhi në maj të vitit 2020, duke ulur shpërblimin e bllokut nga 12.5 në 6.25 Bitcoin.

Përgjysmimi gjithashtu shkakton një ofertë më të ulët në treg, gjegjësisht më pak Bitcoin në dispozicion, e cila gjë shkakton ngritjen e çmimeve.

Pak më pak se gjysma e 40 panelistëve të anketuar (47 për qind) besojnë se Bitcoin do të arrijë një nivel të ri historik gjashtë muaj pas ngjarjes së përgjysmimit.

Kadan Stadelmann, CTO i platformës blockchain Komodo, tha në raport se Bitcoin ndoshta po përballet me pak presion, jo vetëm për shkak të ngjarjes së pritshme të përgjysmimit, por edhe sepse “kompanitë e mëdha dhe investitorët institucionalë [po] tregojnë interes në rritje [për Bitcoin , e cila] ka të ngjarë të nxisë kërkesën”.

Shumë ekspertë parashikojnë më shumë blerës në treg pas miratimit të fundit të Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimeve të SHBA-së të 11 ETF-ve të Bitcoin (fondet e tregtuara në këmbim), duke e bërë më të lehtë për investitorët individualë të tregtojnë fondet e investimeve të lidhura me Bitcoin në bursat e SHBA-së.

Çmimi mund të rritet më tej pasi Rezerva Federale e SHBA të ulë normën e lartë historike, pasi analistët presin që më shumë likuiditet të rrjedhë në Bitcoin.

Megjithatë, John Hawkins, pedagog i lartë në Universitetin e Canberras, beson se kriptomonedha është ende pak më shumë se një flluskë spekulative.

“Nëse ETF-të e reja të Bitcoin janë të njohura, mund të ketë një rritje të përkohshme të çmimit. Por, në afat të mesëm dhe afatgjatë, unë ende e konsideroj Bitcoin si një flluskë spekulative”, tha Hawkins, duke shtuar se kishte pritshmëri të mëdha për hyrjen e ETF-ve të ngjashme në vitin 2021, por çmimi ra më vonë.

Për çfarë duhet të përqafojnë investitorët deri në vitin 2030?

BTC pritet të rritet potencialisht deri në 122,688 dollarë (114,310 euro) në vitin 2025 dhe 366,935 dollarë (341,878 euro) në vitin 2030.

Megjithatë, mesatarja e cunguar, një masë statistikore e tendencës qendrore, e vendos çmimin e pritur në rreth 220,708 dollarë (205,636 euro) deri në vitin 2030.

Në përgjithësi, shumica (58 për qind) e panelistëve besojnë se tani është koha për të blerë BTC; 38 për qind këshillojnë njerëzit të mbajnë (hold) ndërsa 5 për qind e panelistëve janë në favor të një shitjeje.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat