LIVE: Putin do të vizitojë Ukrainën Lindore! - Ukraina thotë se pakot me bombë u dërguan në gjashtë vende evropiane

Evropë

LIVE: Putin do të vizitojë Ukrainën Lindore! - Ukraina thotë se pakot me bombë u dërguan në gjashtë vende evropiane

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 08:10 Përditësuar në ora: 18:26 më 03.12.2022
Vladimir Putin

Udhëheqësit rusë mund të ndiqen penalisht për agresionin në Ukrainë

Ukraina dhe aleatët e saj thonë se sulmi i Rusisë në shkurt ishte një krim agresioni, i përcaktuar nga statuti i Kombeve të Bashkuara si përdorim i paligjshëm i forcës kundër një shteti tjetër. Bashkimi Evropian tha të mërkurën se Moska duhet të mbajë përgjegjësi.

“Po propozojmë krijimin e një gjykate të specializuar të mbështetur nga Kombet e Bashkuara për të hetuar dhe ndjekur penalisht krimin e agresionit rus”, tha Ursula von der Leyen, Presidente e Komisionit Evropian.

Gjykata Ndërkombëtare Penale tashmë po heton krimet e dyshuara ruse të luftës, përfshirë ndalimin arbitrar dhe vrasjen e civilëve, torturën, përdhunimin dhe sulmet ndaj infrastrukturës civile të Ukrainës. Por Rusia nuk e njeh gjykatën, thotë për Zërin e Amerikës avokati Frank Ledwidge.

“Gjykata Ndërkombëtare Penale përballet me një sërë problemesh juridiksioni, veçanërisht në lidhje me krimin e agresionit.”

Hapi i parë për ngritjen e një gjykate speciale do të ishte paraqitja e një rezolute në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

“Rusia do t’i vërë veton dhe ndoshta edhe Kina dhe pastaj do të kalojë për votim në Asamblenë e Përgjithshme. Në votim ndoshta mund të marrin shumicën. Kështu që do të krijohet një gjykatë e posaçme me mbështetjen e OKB-së”, thotë zoti Ledwidge.

Mbledhja e provave do të ishte komplekse dhe kërkon kohë.

“Ata duhet të gjejnë prova që lidhin Putinin me forcat e tij usharake, çka do të ishte shumë e lehtë. Për vartësit e Putinit të përfshirë në krimin e agresionit, do të duhet gjithashtu të sigurohen prova sekrete, dhe rrjedhimisht marrëveshje që provat të paraqiten në gjykatë, siç ndodhi në rastin e ish-Jugosllavisë”, thotë Frank Ledwidge, avokat dhe hetues i krimeve të luftës

Rusia këmbëngul se çdo gjykate për të hetuar ndërhyrjen e saj në Ukrainë do t'i mungonte legjitimiteti.

Zoti Ledwidge ndihmoi në mbledhjen e provave në ish-Jugosllavi për ndjekjen penale për krime kundër njerëzimit të ish-presidentit Slobodan Millosheviç në vitin 2001.

“Sigurisht, diktatori rus do të reagojë me përqeshje. Kështu verpoi edhe Millosheviçi. Buzëqeshjet u fshinë shpejt nga fytyra e Millosheviçit dhe bandës së tij dy vjet më vonë kur ra qeveria e tij dhe ai përfundoi në Hagë. A do të ndodhë e njëjta gjë me Putinin? Le të shohim”.

Viti 1945 ishte hera e fundit që u krijua një gjykatë për të hetuar krimin e agresionit, gjatë gjyqeve të Nurembergut në fund të Luftës së Dytë Botërore. Përkrahësit e krijimit të gjykatës së posaçme thonë se është jetike që Rusia të mbahet përgjegjëse./VOA

Ministrat rusë dhe bjellorusë zhvillojnë bisedime

Ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu ka zhvilluar bisedime me homologun e tij bjellorus Viktor Khrenin, ka thënë agjencia shtetërore e lajmeve Belta, përcjell Bota sot.

Gjatë takimit të tyre, të dy palët diskutuan bashkëpunimin ushtarak dypalësh dhe ndryshuan një marrëveshje mbi "sigurimin e përbashkët të sigurisë rajonale", tha ai, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Rusia dhe Bjellorusia janë formalisht pjesë e një "shteti bashkimi" dhe janë aleatë të ngushtë ekonomikisht dhe ushtarakisht, me Moskën duke përdorur Bjellorusinë si një stacion për pushtimin e saj të Ukrainës në shkurt.

Bjellorusia ka thënë se nuk do të hyjë në luftën në Ukrainë, por presidenti Alexander Lukashenko në të kaluarën ka urdhëruar që trupat të vendosen me forcat ruse pranë kufirit ukrainas, duke përmendur kërcënimet ndaj Bjellorusisë nga Kievi dhe Perëndimi.

Në fillim të kësaj jave, z. Shoigu, një nga aleatët më të ngushtë të Presidentit Vladimir Putin, tha se forcat e armatosura të Rusisë duhet të përdorin sisteme të reja të avancuara të armëve në konfliktin në Ukrainë.

Ai nuk specifikoi se cilat armë të avancuara duhet të përdoren, megjithëse tha se donte të diskutonte me gjeneralët mënyra të reja për përmirësimin e sulmeve të artilerisë dhe raketave.

Kufiri i çmimit të naftës ruse, Von der Leyen: Vendimi do të “godasë” të ardhurat e Rusisë

BE-ja miratoi kufirin e çmimit prej 60 dollarësh për fuçi për naftën detare ruse, tha Komisioni Evropian, duke i hapur rrugën botimit të saj në Gazetën Zyrtare të BE-së dhe hyrjen në fuqi më 5 dhjetor. Sipas presidentes së Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen ky vendim do të godasë të ardhurat ruse.

“G7 dhe të gjitha shtetet anëtare të BE-së kanë marrë një vendim që do të godasë edhe më shumë të ardhurat e Rusisë dhe do të zvogëlojë aftësinë e saj për të luftuar në Ukrainë”, tha në një deklaratë von der Leyen duke shtuar se “do të stabilizojë gjithashtu çmimet globale të energjisë”.

“Do të na ndihmojë gjithashtu të stabilizojmë çmimet globale të energjisë, duke përfituar vendet në mbarë botën që aktualisht po përballen me çmime të larta të naftës,” tha ajo.

“Kemi gati përgjigjen për ju…”, Rusia: Nuk do të pranojmë kufirin e çmimit të naftës

Rusia “nuk do të pranojë” një kufi të çmimit të naftës së saj dhe po analizon se si të përgjigjet, tha Kremlini në komentet e raportuara të shtunën, në përgjigje të një marrëveshjeje nga fuqitë perëndimore që synon të kufizojë një burim kyç financimi, për luftën e saj në Ukrainë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Moska kishte bërë përgatitjet për shpalljen e tavanit të çmimit të së premtes nga Grupi i Shtatë vendeve, Bashkimi Evropian dhe Australia, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS.

“Ne nuk do ta pranojmë këtë kapak,” theksoi Peskov. Ai shtoi se Rusia do të kryejë një analizë të shpejtë të marrëveshjes dhe do të përgjigjet pas kësaj.

Rusia ka thënë në mënyrë të përsëritur se nuk do të furnizojë me naftë vendet që zbatojnë kufirin – një qëndrim i riafirmuar nga Mikhail Ulyanov, ambasadori i Moskës në organizatat ndërkombëtare në Vjenë, në postimet në mediat sociale të shtunën.

“Duke filluar nga ky vit Evropa do të jetojë pa naftën ruse,” tha ai.

Kufiri i çmimit të G7 do të lejojë vendet jo-anëtare të BE-së të vazhdojnë importimin e naftës së papërpunuar ruse në det, por do të ndalojë kompanitë e transportit detar, përveç nëse ajo shitet për më pak se 60 dollarë. Kjo mund të komplikojë dërgesën e naftës së papërpunuar ruse me çmim mbi kufirin, madje edhe në vendet që nuk janë pjesë e marrëveshjes.

Nafta e papërpunuar ruse Urals u tregtua me rreth 67 dollarë për fuçi të premten.

Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen tha se nga kufiri i naftës do të përfitojë veçanërisht vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme që kanë bartur barrën e çmimeve të larta të energjisë dhe ushqimeve.

Putin do të vizitojë Ukrainën Lindore “në kohën e duhur”, tha zëdhënësi i Kremlinit

Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë “në kohën e duhur” rajonin e aneksuar të Donbasit në Ukrainën lindore, tha Kremlini për agjencitë ruse të lajmeve, përcjell Bota sot.

“Në kohën e duhur kjo do të ndodhë, sigurisht. Ky është një rajon i Federatës Ruse”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, pa treguar se kur mund të ndodhë kjo.

Në fund të shtatorit, Putini aneksoi zyrtarisht rajonet Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhia që ishin pjesërisht të pushtuara nga forcat ruse në Ukrainën lindore.

Ministri i Jashtëm ukrainas thotë se pakot me bombë dhe me sy kafshësh u dërguan në gjashtë vende evropiane

Ambasadat dhe konsullatat e Ukrainës në gjashtë vende evropiane kanë marrë pako që përmbanin eksploziv dhe sy kafshësh në ditët e fundit, tha ministri i jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba.

Në një intervistë për CNN, Kuleba tha se më shumë se një duzinë letrash iu ishin dërguar diplomatëve ukrainas në ambasadat e Kievit në Hungari, Holandë, Poloni, Kroaci, Itali dhe Austri.

Ai tha se kishte pasur 17 raste të ambasadave që kishin pranuar ose letra bombë, letra bomba false ose letra që përmbanin pjesë kafshësh, duke përfshirë sytë e lopëve dhe derrave.

“Nisi me një shpërthim në ambasadën e Ukrainës në Spanjë. Por ajo që pasoi këtë shpërthim ishte më e çuditshme, madje do të thosha e sëmurë”.

Zyrtari ukrainas tha gjithashtu se pakot ishin “të njomura në një lëng me ngjyrë karakteristike dhe kishin një erë përkatëse” dhe ishin duke u ekzaminuar.

Diku tjetër, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, Oleh Nikolenko shkroi në Facebook se “pakot e përgjakshme” u pranuan nga ambasadat ukrainase si dhe nga konsullatat në Napoli, Itali; Krakov, Poloni dhe qytetin çek të Brno-s.

Nikolenko tha se pakot arritën kur një paketë që përmbante një mjet shpërthyes e dërguar në ambasadën e Ukrainës në Madrid, u ndez pas hapjes të mërkurën dhe lëndoi një punonjës.

Ministria e Brendshme e Spanjës tha se policia evakuoi ambasadën e Madridit të premten pasi u zbulua një pako tjetër e dyshuar. 

Sulmet ruse shkaktojnë ndërprerje të rrymës në Herson

Trupat ruse kanë rinisur granatimet e qytetit jugor ukrainas të Hersonit më 3 dhjetor, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike në këtë qytet të çliruar kohëve të fundit.

Njoftimet për granatime në Herson vijnë teksa luftimet po vazhdojnë në lindje, përderisa zyrtarët kanë paralajmëruar se Ukraina përballet me një dimër të vështirë për shkak të sulmeve ruse ndaj infrastrukturës së saj.

“Pushtuesit rusë kanë granatuar Hersonin – kanë dëmtuar rrjetin elektrik. Qyteti sërish ka mbetur pa energji elektrike”, tha guvernatori Yaroslav Yanushevych përmes Telegramit. Ai shtoi se teknikët janë duke punuar për të rikthyer furnizimet me energji në këtë qytet të çliruar së fundmi, e që gjendet në anën e djathtë të bregut të Lumit Dnjepër.

Ukraina rimorin kontrollin e Hersonit më 11 nëntor, pasi ushtria ruse u tërhoq në anën e majtë të brigjeve të Dnjepërit. Artileria ruse është vendosur në një pozicion të ri përgjatë lumit dhe vazhdimisht ka sulmuar qytetin me raketa.

Tri persona janë vrarë një ditë më parë për shkak të granatimeve ruse në qytet, tha Yanushevych.

Miliona ukrainas po përballen me mungesë të energjisë elektrike dhe ngrohjes pas një vale të sulmeve ruse në mbarë vendin, teksa presidenti rus, Vladimir Putin, tha më 2 dhjetor se sulmet e reja ndaj infrastrukturës së Ukrainës janë “të pashmangshme”.

Zyrtarët ukrainas kanë thënë se do të bëjnë gjithçka për të riparuar dëmet.

Teksa Hersoni po përballet me granatime, në lindje të Ukrainës forcat e Kievit po përballen me sulme të ashpra në rajonet e Luhanskut dhe Donjeckut. Ushtria ukrainase tha më 3 dhjetor se një ditë më parë ka rrëzuar një helikopter dhe gjashtë dronë të Rusisë.

Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë ukrainase tha se forcat ruse kanë kryer sulme të shumta ajrore që kanë goditur infrastrukturën civile dhe pozicionet e ushtrisë ukrainase përgjatë vijës së kontaktit.

Raportimet nga fushëbeteja nuk kanë mundur të verifikohen në mënyrë të pavarur.

​Britanikët tregojnë lëvizjen e radhës të forcave ruse në Ukrainë: Përparime të vogla

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar bëri të ditur se Rusia po investon përpjekje të mëdha ushtarake për të marrë qytetin Donetsk, por përparimet e saj në rajonin e Ukrainës janë të vogla.

Sipas Britanisë së Madhe, Rusia planifikon të rrethojë qytetin Bakhmut në Donetsk duke çuar një pjesë të madhe të forcave të saj ushtarake në këtë zonë.

"Sulmet ruse ndaj qytetit Bakhmut kanë nisur që në fillim të gushtit 2022 pasi kapja e këtij qytetit do t'i lejonte Rusisë të kërcënonte zonat më të mëdha urbane si Kramatorsk dhe Sloviansk në rajonin e Donetskut", tha ministria britanike e Mbrojtjes.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se fushata ka qenë e kushtueshme në mënyrë disproporcionale për Rusinë, në raport me përfitimet që ka marrë.

“Ekziston një mundësi reale që kapja e Bakhmut të jetë bërë kryesisht një objektiv simbolik, politik për Rusinë”, tha ministria britanike e Mbrojtjes.

Granatime në Donetsk, dalin pamjet e shkatërrimeve

Pas granatimeve në Donetsk të Ukrainës, janë dëmtuar disa ndërtesa.

Punëtorët kanë hequr pjesët e dëmtuara të një ndërtese banimi, shkruan Sky News.

Guvernatori ukrainas, Pavlo Kyrylenko është shprehur se granatimet ruse ishin intensifikuar ndjeshëm.

Ndërkaq, Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se ushtria ruse po kërkonte të rrethonte Bakhmutin duke kapur disa fshatra përreth.

Çfarë pritet? OKB bën paralajmërimin e rëndësishëm për centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Një marrëveshje për mbrojtjen e centralit bërthamor më të madh në Evropë mund të arrihet së shpejti, ka thënë mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së. 

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), Rafael Grossi, tha se marrëveshja është "pothuajse e arritur", raportojnë mediat e huaja.

"Më besoni, tani ne kemi një propozim në tryezë, i cili thjesht synon të ndalojë marrëzinë e bombardimit të termocentralit më të madh bërthamor në Evropë", tha ai. 

Termocentrali bërthamor është aktualisht nën kontrollin rus dhe ka rënë nën granatimet e përsëritura, për të cilat Moska dhe Kievi kanë shkëmbyer fajin. 

Ditën e djeshme, instituti i lidhur me Ushtrinë Britanike RUSI tha se dokumentet ruse të kapura zbuluan se Moska kishte planifikuar të pushtonte centralet bërthamore të Ukrainës me qëllimin e pjesshëm për të shantazhuar Perëndimin. 

IAEA ka kërkuar që të krijohet një zonë sigurie rreth uzinës për të mbrojtur kundër një aksidenti të mundshëm bërthamor.

Më herët sot, agjencia ruse e lajmeve RIA tha se Moska kishte përshkruar pozicionin e saj për krijimin e një zone të tillë dhe ishte në pritje të një përgjigjeje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat