Filmat në konkurim për ”Palmën e artë” - Bota Sot
Filmat në konkurim për ”Palmën e artë”

Filma

Filmat në konkurim për ”Palmën e artë”

Më: 18 prill 2019 Në ora: 13:06
Ilustrim

Më poshtë vijon lista e 19 filmave që konkurrojnë për ”Palmën e Artë” në Festivalin e Filmit në Kanë.

”Vepra më e re nga Quentin Tarantino “Once upon a Time In Hollywood” me Leonardo DiCaprio dhe Brad Pitt, nuk është ende gati”, thanë organizatorët, edhe pse nuk përjashtohet mundësia që ai t’i bashkohet me vonë konkurimit

– “The Dead Don’t Die” i Jim Jarmusch(SHBA) në hapje. 

– “Dolor y Gloria” i Pedro Almodovar (Spanjë) 

– “Il Traditore” i Marco Bellocchio (Itali) 

– “The Wild Goose Lake” (“Nan fang che zhan de ju hui”) i Diao Yinan (Kinë) 

– “Parasite” (“Gisaengchung”) I Bong Joon Ho (Koreja e Jugut) 

– “Le jeune Ahmed” i Jean-Pierre dhe Luc Dardenne (Belgjikë) 

– “Roubaix, une lumière” i Arnaud Desplechin (Francë) 

– “Atlantique”  i Mati Diop (Francë/Sénégal),filmi i saj i parë me metrazh të gjatë. 

– “Matthias et Maxime” i Xavier Dolan (Kanada) 

– “Little Joe” i Jessica Hausner (Austri) 

– “Sorry we missed you” i Ken Loach (Britani e Madhe) 

– “Les misérables” de Ladj Ly (Francë), filmi i tij i parë me metrazh të gjatë. 

– “A hidden life” i Terrence Malick (SHBA) 

– “Bacurau” I Kleber Mendonça Filho dhe Juliano Dornelles (Brazil) 

– “La Gomera” i Corneliu Porumboiu (Rumani) 

– “Frankie” i Ira Sachs (SHBA) 

– “Portrait de la jeune fille en feu” i Céline Sciamma (Francë) 

– “It must be heaven” i palestinezes Elia Suleiman. 

– “Sibyl” i Justine Triet (Francë)./

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...