Shqipëria pjesë e Festivalit të Kanës me filmin ”The Van” - Bota Sot
Shqipëria pjesë e Festivalit të Kanës me filmin ”The Van”

Filma

Shqipëria pjesë e Festivalit të Kanës me filmin ”The Van”

Më: 22 prill 2019 Në ora: 18:21
Foto

Ky film është një bashkëprodhim shqiptaro-francez nën regjinë e Enerik Beqiraj. Gjithashtu në këtë film me metrazh të shkurtër luajnë aktorë shqiptarë si Arben Bajraktaraj, Afrim Muçaj dhe Romir Zalla.

Pjesë e kastit është edhe aktori francez Phénix Brossard. ‘The Van” është përzgjedhur mes mijëra dhe më pas qindra filmash deri në listën përfundimtare të filmave me metrazh të shkurtër që do të shfaqen në festivalin prestigjioz.

Në edicionin e radhës të Festivalit të Kanës do të jenë pjesë 4240 filma. Në kategorinë e filmave me metrazh të shkurtër, ku është edhe vendi ynë do të konkurrojnë 11 filma nga vende si Shqipëria, Argjentina, Franca, Finlanda, Greqia, Israeli, Ukraina, Suedia dhe SHBA- të.
 

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...