“Disney” konfirmon personazhin e parë biseksual në një serial të animuar

Filma

“Disney” konfirmon personazhin e parë biseksual në një serial të animuar

Më: 21 gusht 2020 Në ora: 11:00
Foto ilustrim

Diversiteti po bën rrugën e tij drejt kanalit Disney.

Kompania Disney e ka konfirmuar se ka një personazh kryesor biseksual në serialin “The Owl House”, shkruan CNN.

Vajza 14-vjeçare dominikane-amerikane, Luz Noceda, nuk është personazhi i parë i LGBTQ + i Disney. ‘Pixar’ shfaqi një personazh kryesor homoseksual në një film të shkurtër në Disney Plus, por Luz është personazhi i parë biseksual që bëri një debutim në Disney në një seri televizive.

Seriali “Owl House” ndjek aventurën e Luzit për tu bërë magjistare, edhe pse ajo nuk ka ndonjë aftësi magjike.

Në fillim, udhëheqësit e Disney nuk ishte shumë dakord për idenë për të pasur një karakter LGBTQ +, tha krijuesja e serialit, Dana Terrace, në status në Twitter.

“Unë isha shumë e hapur në lidhje me qëllimin tim për të futur fëmijët më interesantë në kastin kryesor. Unë jam një gënjeshtare e tmerrshme, kështu që teshtima në të do të kishte qenë e vështirë”, thotë ajo në statusin e saj. “Më është thënë nga udhëheqës të caktuar të Disneyt se nuk mund të përfaqësoja asnjë formë të marrëdhënieve bio ose homoseksuale në kanalin televiziv”.

Terrace identifikohet si biseksuale. Ajo dëshironte të shkruante për një karakter biseksual, kështu që me të vërtetë e shtyu Disneyn të lejonte personazhin.

“Fatmirësisht kokëfortësia ime u pagua dhe tani jam mbështetur shumë nga udhëheqja aktuale e Disneyt”, tha ajo.

Terrace ka marrë një ton reagime pozitive nga shikuesit. Shumë janë duke e falënderuar atë për përfaqësimin e komunitetit LGBTQ + dhe duke uruar që ata të kishin një shfaqje si “Owl Home” kur ishin fëmijë. 

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat