​Hajni që thyente muret e banesave dënohet me 18 muaj burg

Kronikë e zezë

​Hajni që thyente muret e banesave dënohet me 18 muaj burg

Më: 15 tetor 2021 Në ora: 16:34
Foto ilustrim

Gjykata Themelore në Ferizaj ka dënuar me një vit e gjysmë burg dhe 200 euro gjobë të pandehurin G.P., për shkak të veprës penale vjedhje e rëndë.

I pandehuri akuzohet se gjatë muajit maj 2018 në Ferizaj me qëllim përvetësimi të pasurisë së luajtshme, hap një vrimë të madhe në banesën e fqinjës së tij N.E., depërton brenda ku pastaj përmes kësaj banese hap një vrimë tjetër dhe depërton në banesën e F.F., ku ka vjedhur dy çanta Sfarovski në vlerë 2000 euro, një orë dore në vlerë 350 dollarë, një hekur për hekurosje të rrobave në vlerë 40 euro, rroba të ndryshme, si dhe ka tentuar që të marrë edhe një TV, por pasi nuk ka arritur, i njëjti është dëmtuar tërësisht, vlera e të cilit sillet rreth 600 euro.

I pandehuri po ashtu më 2.05.2018 në Ferizaj, së bashku me një të mitur, në banesën e N.E., kanë thyer murin duke depërtuar në banesë dhe kanë marrë dy valixhe, tre tepihë, pesë palë perde të ndryshme, 40 bluza të ndryshme dhe ngjyra të ndryshme për femra, një palë gjygyma, 10 palë sandale për gra, një fyell për fëmijë, një kitare, një pallto, një këmishë, dy kutia të kozmetikës, një rrip, një kapëse (element kuzhinës), një palë vathë bizhuterie, një laps, një kaçavidë, një fustan, një palë pantallona, katër minifund për femra, dy shami, një palë pantallona për fëmijë, dy komplete për femra, tri palë çizme për femra, dy palë këpuca për femra, një tharëse të flokëve, një makinë për shpageta, pesë fletore të ndryshme, tri tenxhere, një tepsi, dy kullesa metalike, një palë doreza të plastikes, dy qese me tela për larjen e enëve, një ombrellë, me ç’rast të dëmtuarës, i ka shkaktuar dëm material.

Kundër këtij aktgjykimi, palët kanë të drejtë ankese në afat prej 15 ditëve nga dita e pranimit të aktgjykimit në formë të shkruar. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat