Shkaktoi humbje prej 360 mijë funtesh festivali bamirës i dështuar i Rita Orës

Mediale Vip

Shkaktoi humbje prej 360 mijë funtesh festivali bamirës i dështuar i Rita Orës

Më: 15 korrik 2021 Në ora: 22:38
Rita Ora

Kompania Trust në spitalin NHS humbi 360,000 £ në festivalin e dështuar të muzikës me protagonistë Rita Ora, Rudimental dhe The Vamps – sa për të paguar 10 infermiere për një vit.

Ngjarja u organizua nga bosët e shëndetit në një përpjekje për të mbledhur para shtesë, por përkundrazi ngjarja e dështuar humbi një shumë të madhe.

Paratë mund të kishin paguar pagat e 10 infermierëve për një vit në besim, i cili drejton Spitalin Royal Derby.

Spitali Universitar i Derby dhe Burton Fondacioni NHS Trust u përpoq të mbante humbjen të fshehtë, por është detyruar që të zbulojë detajet pas një beteje dy-vjeçare të Lirisë së Informacionit.

Dhe tani një sindikatë shëndetësore po bën thirrje për një hetim ‘të pavarur dhe transparent’ se si sipërmarrja e dënuar mund të ketë kushtuar kaq shumë para për një ‘NHS të ngushtë në para’.

Derby Sound, me Rita Ora dhe The Vamps, do të zhvillohej në Derbyshire County Cricket Club në 2019, por shitja e dobët e biletave e detyroi anulimin e saj.

Ajo u organizua nga D-Hive, një kompani në pronësi të plotë të besimit të spitalit, e cila besimi thotë se punon në projekte komerciale me qëllim të injektimit të fitimeve përsëri në kujdesin shëndetësor lokal.

Në total, kostot e lidhura me anulimin e Derby Sound ishin 361,679.

Besimi argumenton se ai nuk pësoi asnjë humbje si rezultat i anulimit sepse, në përgjithësi, pretendon se D-Hive ka siguruar 2.5 milion £ fitime ‘gjatë pesë viteve të fundit’ deri në Mars të këtij viti.

Por, po të mos ishte për dështimin e festivalit, besimi dhe pacientët e tij në Derby dhe Burton do të kishin qenë më mirë për 360,000 £.

Besimi ka luftuar për të mbajtur të fshehta kostot e festivalit të dështuar për dy vjet, duke argumentuar se ai ishte “i lidhur me konfidencialitetin tregtar ndaj palëve të treta”.

Por këtë muaj një gjyqtar më në fund vendosi që informacioni të lëshohej në domenin publik.

Një zëdhënës i sindikatës Unite tha se kishte ‘pyetje serioze’ në lidhje me festivalin që ‘mund të përgjigjeshin vetëm duke mbajtur një hetim të pavarur dhe transparent.

Image
Image

 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat