Pak muaj pasi fitoi gjyqin për “Shape of You” – Ed Sheeran përballet me një tjetër padi për të drejtat e autorit

Mediale Vip

Pak muaj pasi fitoi gjyqin për “Shape of You” – Ed Sheeran përballet me një tjetër padi për të drejtat e autorit

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 17:30
Ylli i muzikës pop

Ylli i muzikës pop, Ed Sheeran, është thënë se duhet të dalë në gjyq në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për pretendimet se ka kopjuar këngën e tij, “Thinking Out Loud” nga “Let’s Get It On” të Marvin Gaye.

Një gjykatës mohoi ofertën e Sheeran për të pushuar çështjen, duke thënë se një juri duhet të vendosë për ngjashmëritë midis këngëve.

Kjo vjen gjashtë muaj pasi Sheeran fitoi gjyqin për kopjimin e këngës së tij të famshme “Shape Of You”.

Pas këtij vendimi, këngëtari goditi pretendimet “të pabaza” për të drejtat e autorit, të cilat ai tha se ishin “shumë të zakonshme”.

Pretendimi mbi “Thinking Out Loud” u parashtrua fillimisht në vitin 2018, jo nga familja e Gaye, por nga David Pullman dhe një kompani e quajtur ‘Structured Asset Sales’.

Duke kërkuar 100 milionë dollarë dëmshpërblim, ata pretendojnë se Sheeran dhe Amy Wadge “kopjuan dhe shfrytëzuan, pa autorizim apo kredi” këngën e Gaye, “duke përfshirë por pa u kufizuar në melodinë, ritmet, harmoninë”.

Të enjten, gjykatësi i qarkut i SHBA, Louis Stanton, përmendi një mosmarrëveshje midis ekspertëve muzikorë në të dyja anët e padisë si arsye për urdhërimin e gjyqit civil.

Kjo nuk është ‘goditja’ e vetme me të cilën Sheeran u përball për “Thinking Out Loud”, e cila zuri vendin e parë në vitin 2014 në Mbretërinë e Bashkuar dhe fitoi ‘këngën e vitit’ në çmimet Grammy në 2016.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat