Porosia ruse në Mitrovicë: Serbët duhet të qëndrojnë gjithmonë në Kosovë - Bota Sot
Porosia ruse në Mitrovicë: Serbët duhet të qëndrojnë gjithmonë në Kosovë

Mitrovica

Porosia ruse në Mitrovicë: Serbët duhet të qëndrojnë gjithmonë në Kosovë

Më: 22 shkurt 2019 Në ora: 00:34
Shefi i Zyrës ruse në Kosovë, Andrej Lisovoj

Shefi i Zyrës ruse në Kosovë, Andrej Lisovoj, ka deklaruar se “serbët gjithmonë duhet të qëndrojnë në Kosovë”.

Lisovoj ka thënë kështu në “Etno festivalin” e mbajtur mbrëmë Mitrovicë në të cilin kanë marrë pjesë përfaqësues të Konsullatës së Rusisë në Prishtinë, njofton portali radiokim i cili duket se ka ngatërruar Zyrën ndërlidhëse të Rusisë me Konsullatën e saj pasi që një e tillë në Kosovë nuk ekziston.

“Po shoh që në këtë pjesë serbe të Kosovës keni mundësinë ta ruani traditën dhe kulturën tuaj, materiale e jo materiale. Serbët në Kosovë kanë historinë e vet, traditën që mund ta vazhdojnë shumë breza”, citohet të ketë thënë Lisivoj.

Festivali thuhet të ketë pasur karakter humanitar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...