Universiteti i Mitrovicës rrezikon të mbyllet - Bota Sot
Universiteti i Mitrovicës rrezikon të mbyllet

Mitrovica

Universiteti i Mitrovicës rrezikon të mbyllet

Më: 19 qershor 2019 Në ora: 23:35
Universiteti i Mitrovicës

Në muajin mars të vitit 2013, u themelua Universiteti i Mitrovicës “Isa Boletini”.

Në atë kohë, ky institucion ishte akredituar, edhe pse nuk kishte objekt si dhe numëronte shumë pak staf akademik.

Ndërsa këtë vit, Universiteti i Mitrovicës mund të mos akreditohet fare, pasi në raportin e dy ekspertëve të huaj të Bordit të Agjencisë së Akreditimit, është vlerësuar se nuk ka mjaftueshëm kualitet në studime, raporton KTV.

Në raportin e Anca Prisacariu dhe Oana Sarbu, ndër të tjera i rekomandohet universitetit që të: “Implementojë metodat për vlerësimin e studentëve, të zhvillojë një llogaridhënie të brendshme të kualitetit që nuk është i varur në proceset e jashtme akredituese, si dhe të sigurojë praktika të mira për menaxhimin e kualitetit të programeve të standardizuara në këtë institucion”.

Parlamenti Studentor ka frikë që si pasojë e këtij rekomandimi, universiteti mund të mbyllet, prandaj paralajmëroi protesta.

Edhe zëdhënësi i Universitetit të Mitrovicës, Ahmet Jasahri, ka thënë se nuk ka arsye për mosakreditimin e këtij institucioni, meqë i kanë të plotësuara të gjitha kushtet.

E nënkryetari i Mitrovicës, Faruk Mujka, shpreh keqardhje për mosakreditimin e mundshëm, por thotë se ky institucion duhet ta ngritë kualitetin në arsim.

Përveç Universitetit të Mitrovicës, në rrezik të mbylljes janë edhe dy universitete tjera publike, ai i Prizrenit dhe i Pejës.

Gazmend Luboteni, kryetar i Bordit të Agjencisë së Akreditimit, ka thënë se këto pika do të trajtohen deri të premten.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...