Spitali i Mitrovicës sqaron situatën e kufomës që mbeti në dhomë për 7 orë

Mitrovica

Spitali i Mitrovicës sqaron situatën e kufomës që mbeti në dhomë për 7 orë

Më: 18 nëntor 2020 Në ora: 13:07
Spitali i Mitrovicës

Spitali i Mitrovicës ka sqaruar opinionin publik pas shqetësimit të ngritur nga familja se një pacient që të martën kishte vdekur në mesditë kishte mbetur në atë dhomë për shtatë orë. Sipas njoftimit për media, Spitali në atë kohë ishte në pritje të rezultatit të Instituti Kombëtar të Shëndetësisë për praninë e infeksionit të COVID-19 apo jo te pacienti.

Në sqarim, Spitali i Mitrovicës ka thënë se pacienti nuk ishte hequr nga ajo dhomë për shkak se “prania e infeksionit i ndërron komplet procedurat e tërheqjes së trupit të pajetë dhe ato pasuese”.

Po ashtu ky spital ka thënë e përgjegjëse për marrjen e trupave të pajetë është Qendra Operative Emergjente.

“…gjithashtu, Ministria e Shëndetësisë ka krijuar Qendrën Operative Emergjente e cila është përgjegjëse për marrjen e trupave të pajetë dhe procedurat pasuese, andaj, tërheqja e trupave të pa jetë të cilët kanë ndërruar jetë si pasojë e COVID 19 është ne kompetencën e QOE-Ministria e Shëndetësisë”, thuhet më tej në këtë njoftim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat