Drejtoria e Mjedisit dhe Pyjeve së bashku me Policinë e Kosovës me plan operativ në parandalimin e prerjeve ilegale të pyjeve

Mitrovica

Drejtoria e Mjedisit dhe Pyjeve së bashku me Policinë e Kosovës me plan operativ në parandalimin e prerjeve ilegale të pyjeve

Më: 23 qershor 2021 Në ora: 16:19
Drejtoria e Mjedisit dhe Pyjeve së bashku me Policinë e Kosovës me plan operativ në parandalimin e prerjeve ilegale të pyjeve

Drejtoresha për Mbrojtjen e Mjedisit dhe Pyjeve, Aida Ferati Doli, për të parë më afër gjendjen e pyjeve dhe vendet më të atakuar nga prerjet ilegale, ka realizuar një vizitë terreneve pyjore “Javor Lisac” në pjesën e Llomovës si dhe në Barelin.

Më këtë rast drejtoresha Doli ka bërë të ditur se me qëllim të njohjes sa më të afërt mbi gjendjen aktuale të pyjeve, drejtoria e Mjedisit dhe Pyjeve së bashku me Policinë e Kosovës ka hartuar një planë të përbashkët për të parandaluar prerjet ilegale të pyjeve.

“Sektori i Pyjeve do të vazhdoj me kontrollimin e gjendjes së terreneve pyjore “Javor Lisac” tek pjesën e Llomovës si dhe në Barelin, ku rojeve të pyjeve dhe teknikëve të pylltarisë u janë dhënë rekomandimet e nevojshme për angazhime shtesë të vendeve pyjore më të atakuara nga prerjet ilegale, ku tani e tutje për çdo përpjekje të vazhdimit të prerjeve ilegale do të njoftohet DMMP-ja si dhe Policia e Kosovës”, ka drejtoresha Doli.

Ky mobilizim i DMMP-së dhe në përkrahje të Policisë së Kosovës do të vazhdoj edhe më tutje deri në eliminimin e prerjeve ilegale të pyjeve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat