Shkodra “ndriçon” në prag Krishtlindjeje - Bota Sot
Shkodra “ndriçon” në prag Krishtlindjeje

Shkodra

Shkodra “ndriçon” në prag Krishtlindjeje

Më: 23 dhjetor 2018 Në ora: 09:36
Në Shkodër

Në Shkodër është prag Krishtlindje. Atmosfera e festës ndihet në kisha dhe në vatrat e familjeve të krishtera.

Shtëpitë, rrugët dhe hapësirat publike kanë filluar të ndriçohen nga dritat shumëngjyrëshe dhe simbolet e festës.

Oborri i Katedrales “Shën Shtjefni” është ndriçuar nga dritat, e muzika dhe pema e zbukuruar do të presin besimtarët.

Katolikët e Shkodrës nuk e kanë braktisur kurrë Krishtlindjen, as gjatë diktaturës, kur besimi fetar u ndalua.

Bep Lufi është një besimtar i devotshëm. Ai jeton përballë objektit të kultit dhe këtë vit ka ofruar statujëzat e veta për të ngritur skenën tradicionale të lindjes së Krishtit në oborrin e katedrales.

Në pragfestash, dritat zbukurojnë qytetin dhe zbusin shpirtrat, ndaj thirrja e Bepit sot është ajo e çdo besimtari: Një mesazh për politikanët, të kthejnë sytë nga populli pa dallim ngjyre, race apo feje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...