Ritet dhe tradita e festës /Si festohet Pashka në një familje katolike në Shkodër - Bota Sot
Ritet dhe tradita e festës /Si festohet Pashka në një familje katolike në Shkodër

Shkodra

Ritet dhe tradita e festës /Si festohet Pashka në një familje katolike në Shkodër

Më: 21 prill 2019 Në ora: 12:20
Foto ilustrim

Pasi na mirëpret në shtëpi duke na ofruar ushqimet tradicionale të kësaj feste ashtu siç është zakoni, Agia na tregon rëndësinë që kanë Pashkët për familjen e saj.

Përpeqi është ëmbëlsira tradicionale e Pashkëve, të cilën Agie Radi e ka përgatitur me shumë dëshirë për vizitorët por edhe për nipërit e mbesat e saj. Këto ushqime i gjej në shtëpinë e Agie Radit edhe në ditët më të errëta për fenë në Shqipëri. “Në kohën e komunizmit thoshim se është ditëlindja e fëmijëve tregon ajo”, si një provë e devotshmërinë ndaj Zotit nuk e pengon asnjë regjim i egër.

Në vigjilje të Pashkëve, shporta me ushqime, si; vezët e kuqe, vera , hudhra e të tjera, janë ushqime që shtrohen sot në tryezë me njerëzit më të dashur, por më parë ato bekohen në kishë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...