Ritet dhe tradita e festës: Si festohen Pashkët në një familje katolike në Shkodër - Bota Sot
Ritet dhe tradita e festës: Si festohen Pashkët në një familje katolike në Shkodër

Shkodra

Ritet dhe tradita e festës: Si festohen Pashkët në një familje katolike në Shkodër

Më: 21 prill 2019 Në ora: 12:33
Ilustrim

Pasi na mirëpret në shtëpi duke na ofruar ushqimet tradicionale të kësaj feste ashtu siç është zakoni, Agia na tregon rëndësinë që kanë Pashkët për familjen e saj.

Përpeqi është ëmbëlsira tradicionale e Pashkëve, të cilën Agie Radi e ka përgatitur me shumë dëshirë për vizitorët por edhe për nipërit e mbesat e saj.

Këto ushqime i gjej në shtëpinë e Agie Radit edhe në ditët më të errëta për fenë në Shqipëri.

“Në kohën e komunizmit thoshim se është ditëlindja e fëmijëve tregon ajo”, si një provë e devotshmërinë ndaj Zotit nuk e pengon asnjë regjim i egër.

Në vigjilje të Pashkëve, shporta me ushqime, si; vezët e kuqe, vera , hudhra e të tjera, janë ushqime që shtrohen sot në tryezë me njerëzit më të dashur, por më parë ato bekohen në kishë. /Tch

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...