Myftiu i Shkodrës thirrje diplomacisë shqiptare: Riktheni fëmijët që janë Siri

Shkodra

Myftiu i Shkodrës thirrje diplomacisë shqiptare: Riktheni fëmijët që janë Siri

Më: 19 tetor 2019 Në ora: 11:40
Myftiu i Shkodrës, imam Muhamed Sytari

Myftiu i Shkodrës, imam Muhamed Sytari i bërë sot thirrje diplomacisë shqiptare që të punojë për të rikthyer në atdhe fëmijët shqiptarë që ndodhen në kampet e Sirisë.

Sytari thekson se prindërit e këtyre fëmijëve janë gënjyer nga propaganda false dhe u iu bashkuan luftës në Siri, por tashmë pasojat po i vuajnë fëmijët që morën me vete.

“Diplomacia dhe shteti  të punojnë për rikthimin e tyrë në Shqipëri pasi janë të pafajshëm. Prindërit u gënjyen nga propoganda false në Siri dhe tashmë femijët shqiptarë po vuajnë. Shumica prej tyre kanë humbur edhe prindërit”, shprehet imami.

Kryeministri Edi Rama njoftoi ditën e djeshme se Qeveria po punon për rikthimin e shqiptarëve nga Siria, por kjo çështje shkon përtej ambasadave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat