Mjekët e Shkodrës në protestë: Abrogoni nenin për “gabimet mjekësore” - Bota Sot
Mjekët e Shkodrës në protestë: Abrogoni nenin për “gabimet mjekësore”

Shkodra

Mjekët e Shkodrës në protestë: Abrogoni nenin për “gabimet mjekësore”

Më: 15 dhjetor 2016 Në ora: 09:27
Mjekët e spitalit rajonal të Shkodrës

Mjekët e spitalit rajonal të Shkodrës kanë dalë sërish në protestë për ndryshimin e ligjit që dënon mjekët për gabimet në punë. Bëhet e ditur se protesta po mbahet në hyrje të spitalit.

Mjekët e këtij spitali kërkojnë të aborgohet neni 96 i kodit penal i cili trajton si vepër penale, gabimet mjekësore.

Ata i quajnë të rënda veprimet e ndodhura me arrestime brenda mjediseve të spitaleve. Sipas tyre, kjo sjell kështu cenim të personalitetit të mjekut, ndërhyrje dhe mbivendosje të përgjegjësive etj.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat