Publikohet dokumenti: Ja sa miliona marka mori Xhavit Haliti nga Ahmet Krasniqi, këta dy persona e dhanë urdhrin...

Aktuale

Publikohet dokumenti: Ja sa miliona marka mori Xhavit Haliti nga Ahmet Krasniqi, këta dy persona e dhanë urdhrin...

Nga: P.R Më: 9 dhjetor 2020 Në ora: 17:33
Xhavit Haliti

Në Kosovë vazhdimisht ka qenë temë debati se ish deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti kishte marr miliona marka nga ish Ministri i Mbrojtjes së Republikës së Kosovës, Ahmet Krasniqi.

Madje deputeti i LDK-së, Anton Quni ishte përplasur ashpër në Kuvendin e Kosovës lidhur me këtë çështje, ku edhe Quni kishte deklaruar se Haliti kishte marr para nga Krasniqi.

E Sefedin Krasniqi, bashkëpunëtor i kolonel, Ahmet Krasniqit, ka publikuar një dokument i cili dëshmon se Xhavit Haliti i kishte marr 3 milionë e 271 mijë marka gjermane.

Nga nënshkrimi në dokument, shihet se mjetet janë tërhequr nga Kadri Bala, janë nënshkruar nga Ahmet Krasniqi dhe janë pranuar nga Xhavit Haliti.

E detaje tjera ndaj kësaj ka dhënë edhe ish shoferi i Ahmet Krasniqit dhe ushtaraku Rifat Haxhiu.

“Shume e vertete Seffe. Te pakten dy here gjate gushtit dhe shtatorit 1998, me kerkese te Bukoshit dhe te Isa Mustafes, Ahmet Krasniqi me Hilmiun kane marre mbi 3 milion DM ne Dardania banke dhe i kane dorezu Xhavit Halitit. Tani shumen e sakte nuk eshte veshtire me gjete sepse duhet te egzistojne gjurmet e tranzakcioneve. Per te dyja heret do te duhej te kishte edhe dokumente te shkruara ne arkiven e Ministrise se Mbojtjes te Republikes se Kosoves te asaj kohe. Njerin nga dokumentet, ate te gushtit, 1998 e kam pa edhe vete, por kane kaluar shume vite dhe shuma e sakte nuk me kujtohet; sigurte ishtin mbi 3 milion DM. Dokumenti per pranim dorezim eshte shypur ne zyren ku ishin Prend Mehmeti dhe Mersin Hajrizi, te rruga e Elbasanit. Nga Ministria e Mbrojtjes ne ate dokument jane nenshkruar Ahmet Krasniqi dhe Hilmiu”, ka shkruar Haxhiu.

Image
Dokumenti i publikuar
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat