Publicisti nga Shqipëria ‘godet’ rëndë Vjosa Osmanin: Ja pse ka mbaruar shkëlqimi i saj

Aktuale

Publicisti nga Shqipëria ‘godet’ rëndë Vjosa Osmanin: Ja pse ka mbaruar shkëlqimi i saj

Nga: P.R Më: 28 dhjetor 2020 Në ora: 19:22
Vjosa Osmani

Analisti dhe publicisti Rexhep Shahu, përmes një postimi në facebook ka ‘goditur’ rëndë Vjosa Osmanin, e cila së fundi ka filluar që t’i marr anëtarë LDK-së.

Sipas Shahut, tashmë ka mbaruar shkëlqimi i Vjosa Osmanit.

“Shkelqimi i Vjoses mbaroi, ajo i konsumoi me shpejtesi te gjitha pushtetet, ose dy postet me te larta te vendit. Dhe kaq ishte e gjithe historia. Nga nxitimi dhe etja per pushtet, shau kalin. Kali degjoi dhe u zemerua sa nuk e le me ta shaloje Vjosa. Aq shume e kane dashte LDK sa kane ike prej saj dhe ia kane lene Isa Mustafes. Natyrisht, nuk eshte e lehte perballja dhe nje e ikme eshte shtate trimni. Vjosa thote se LDK ekziston fale asaj, LDK si Vjosa ka nxjerre dhjetra ani se nuk i din Vjosa”, shkruan ndër tjerash Shahu, përcjellë “Bota sot”.

Postimi i plotë:

Deshperimi i Vjoses dhe ish themeluesve te LDK

Po thuhet se disa ish themelues te LDK te ndjelle nga Vjosa, kerkojne LDK e tyre jo kete ekzistuesen dhe per ta gjete rendin pas Vjoses e cila u premton kariere pasi ta bejne te pare.

Shkelqimi i Vjoses mbaroi, ajo i konsumoi me shpejtesi te gjitha pushtetet, ose dy postet me te larta te vendit. Dhe kaq ishte e gjithe historia. Nga nxitimi dhe etja per pushtet, shau kalin. Kali degjoi dhe u zemerua sa nuk e le me ta shaloje Vjosa.

Te gjithe te deshperuarit LDK e kerkojne LDK per ta shaluar, qe LDK t'u sherbeje, t'ua plotesoje pritshmerite e karieres.

Aq shume e kane dashte LDK sa kane ike prej saj dhe ia kane lene Isa Mustafes. Natyrisht, nuk eshte e lehte perballja dhe nje e ikme eshte shtate trimni. Vjosa thote se LDK ekziston fale asaj, LDK si Vjosa ka nxjerre dhjetra ani se nuk i din Vjosa.

Ajo qe e don domosdo pushtetin dhe LDK me shume se sa e pati eshte Vjosa Osmani e cila o e pare o hiq, nuk mundet ndryshe.

Po te jete e pare sillet si e pare, kur eshte e dyte nuk di te sillet.

Sa u be dezhurn ne presidence, vrapoi per nje shfaqje ne Tirane per vemendje ose e genjeu ndokush e i tha se pushteti ne Prishtine kalon nga Tirana. Pushteti ne Prishtine ose kalon nga Amerika ose nga Amerika nese duhet te kaloje nga diku.

Ne Tirane Vjosa nuk tha asgje te re dhe nuk iu kujtuan as te vjetrat. Te gjitha qe i kerkoi kishin ndodhe me kohe, ishin sterthene, nuk i kishte mbete gje asaj per tu thene.

Po te vinte ne Tirane si kryetare e Kuvendit te Kosoves, me axhende si kryetare kuvendi, po te kishte fole ndonje fjale ne Prishtine a kudo si kryetare kuvendi nga ato qortime te vona qe i kane sterthene te tjeret e qe tha si zevendesuese e perkoheshme apo dezhurn ne presidencen e Kosoves, do te ishte ndryshe.

U perkrah nga mediat qe duan audience pa dite fare se kush eshte para kameres. U perkrah me mase nga opozita te ciles i pelqen cdo qortim qe mund t'ia beje ndokush qeverise.

Vizita e Vjoses ishte artificiale, nuk ngjau e natyrshme. Si nje gare me Albinin qe ka vetem profesionin e demagogut dhe donte te flinte ne studio televizive vjet ne Tirane per t'ia mbushe mendjen Tiranes se eshte i zoti, ose per tu treguar enveristeve te Tiranes se po behem i dobishem.

Une e kam menduar dhe ende e mendoj se LDK do ta kete Vjosen dhe do te duhet te bashkepunoje me Vetvendosjen por me kontrate strikte. Nga fjalet qe po derdhen si tamli ne zjarr shihet se nuk ka asnje ure.

Ka ura nese askush nuk shkon ti tregoje tjetrit ne shtepi te vet se cfare duhet te beje.

Ka ura nese LDK qe eshte me shume se te gjitha partite e tjera bashke ndergjegje e Kosoves, perjashto aksidentet per shkak te shpejtesise sketerre per kariere si Vjosa, therret e duhet te therrase ne skene gjigantet e saj, figurat emblematike qe i ka ne Kosove qe i ka menjanuar Isa me mjeshtri por qe kane autoritet tek qytetaret, ti therrase qe te ngrene peshe qyetaret per hir te Kosoevs qe po shkon zvarre dhe rrezikon te provoje enverizmin e Shqiperise permes Albinit ose rishtareve qe u duket tango e nje nate qeverisja e Kosoves.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat