Ibrahim Kelmendi thotë se Ali Ahmeti është dëshmitar, akuzon rëndë Xhavit Halitin dhe Azem Sylën: Ja çka i bën Ademit, Zahirit...

Aktuale

Ibrahim Kelmendi thotë se Ali Ahmeti është dëshmitar, akuzon rëndë Xhavit Halitin dhe Azem Sylën: Ja çka i bën Ademit, Zahirit...

Nga: P.R Më: 4 janar 2021 Në ora: 22:26
Azem Syla dhe Xhavit Haliti

Ish njëri nga udhëheqësit e Lëvizjes Popullore të Kosovës, Ibrahim Kelmendi, përmes një postimi në facebook ka drejtuar akuza ndaj Ali Ahmeti të cilin e quan dëshmitar, dhe po taktizon për interesa të tij.

“Aliu sigurisht e di por le ta dinë edhe të tjerët: Xhaviti dhe Azemi ua kishin privuar bashkimin në UÇK „grupeve guerile“ që i komandonin Adem Jashari, Zahir Pajaziti, Adrian Krasniqi dhe të tjerë. Që do të thotë, „zyrtarisht“ as Adem Jashari dhe as Zahir Pajaziti nuk ishin pjesëtarë të UÇK-së, por ishin komandant në UÇK-në e Vëgjelisë çlirimtare e cila po ngritej jashtë komandimit të Xhavitit dhe Azemit dhe prandaj po përballej edhe me psudo uçk të Xhavitit dhe Azemit, të cilin Prokurori Amerikan me të drejtë e ka diskualifikuar si „ndërmarrje e përbashkët kriminale“!”, ka shkruar Kelmendi, përcjellë “Bota sot”.

Postimi i plotë:

A PO TAKTIZON DËSHMITARI ALI AHMETI DUKE BELBËZUAR GJYSMË TË VËRTETA?!

Filimisht: Urime Ditëlindjen e 62-të Shokut Ali Ahmeti!

Edhe pse e ka sot Ditëlindjen, nuk po rezervohem të shpreh opninionin vijues: Ali Ahmeti mungesen e hiarkisë komanduese në UÇK (nga minuta 87 e këtij emisioni televiziv, të cilën ai e quan „zingjir komandues“), e arsyeton me vrasjen e Adem Jasharit, gjatë Epopesë së Jasharëve në Prekaz, në mars 1998. Aspak i ndërshëm ky mashtrim! Do të duhej të reflektonte, përse vërtet nuk kishim heraki komanduese ushtarake në UÇK, kur shpërtheu Kryengritja e armatosur çlirimtare në mars 1998.

Për ata që nuk kanë informocion, këtë arsyetim demagogjik të Aliut, që në zhargon popullor i themi mashtrim, i bie sikur Adem Jashari ishte komandanti, prandaj martirizimi i Tij na paskësh lënë pa hiarki komanduese.

Për shkak që edhe Aliun Zyra e Prokurorit të Specializuar e ka marrë në pyetje si dëshmitar, mund që ka thënë këtë gjysmë të vëertete për të ndihmuar Hashim Thaçin, Rexhep Selimin dhe të tjerë të akuzuar (edhe ata që pritet të akuzohen) gjatë mbrojtjes. E vërteta është: shpërthimi i Kryengritës çlirimtare na gjeti pa hiarki komanduese sepse nga viti 1993 deri në mars 1998 formimin e hiarkisë komandues të UÇK-së e sabotuan dhe komplotuan Xhavit Haliti dhe Azem Sylës me argatët e tyre! Edhe me fajin e Ali Ahmetit dhe të tjerëv anëtarë të Kryesisë së Lëvizjs (LPK-së) së asaj kohe. Xhaviti dhe Azemi ishin kryefajtorë sepse e kishin kapur formimin e hiarkisë komanduese pseudo ushtarake, siç e improvizonin ata, ndërsa Ali Ahmeti, si bashkëpjesëtarë i Sektorit të rëndësisë së vëçantë, (pjesëtarë të të cilit Sektor ishin edhe Xhaviti dhe Azemi), sepse heshti, nuk raportoi të vërtetën në Kryesi, cilat sabotime e komplote po ia bënin UÇK-së Xhaviti dhe Azemi. Ky faj bëhet edhe më i madh kur dihet se Aliu dinte për sabotimet e komplotet e dy kolegëve të tij, por mendonte t'i hesht për hir të „shoqërisë“ dhe me shpresë se do të sfidoheshin komplotet e tyre m kalimin e kohës.

Aliu sigurisht e di por le ta dinë edhe të tjerët: Xhaviti dhe Azemi ua kishin privuar bashkimin në UÇK „grupeve guerile“ që i komandonin Adem Jashari, Zahir Pajazi, Adrian Krasniqi dhe të tjerë. Që do të thotë, „zyrtarisht“ as Adem Jashari dhe as Zahir Pajaziti nuk ishin pjesëtarë të UÇK-së, por ishin komandant në UÇK-në e Vëgjelisë çlirimtare e cila po ngritej jashtë komandimit të Xhavitit dhe Azemit dhe prandaj po përballej edhe me psudo uçk të Xhavitit dhe Azemit, të cilin Prokurori Amerikan me të drejtë e ka diskualifikuar si „ndërmarrje e përbashkët kriminale“!

***

Ali Ahmeti:

„... Mirëpo këtu duhte thekësuar me plotë përgjegjësi që Ushtria Çlirimtare e Kosovës ishte një ushtri vullnetare dhe sistematizimin dhe krijimin e zingjirit komandues e pengoi masakra mbi Familjen e Jasharëve dhe të gjithë njerëzit e angazhuar në lëvizjen ilegale u angazhuan e vepruan aty ku u ndodhen dhe nuk u arrit idealja për krijimin e zingjirit komandues, edhe pse ne kemi propaganduar që ekziston shtabi i përgjithshëm, por kjo më tëpër është bërë për t'i dhënë kahje dhe moral vet popullatës, qytetarëve, që kjo luftë udhëhiqit nga një zingjir mirë i organizuar. E vërtata është se ne nuk arritëm të ndërtojmë zingjirin komandues...“

***

Këtu e keni emisionin televiziv, të moderuar nga Alban Dudushi, që e ka angazhuar edhe Ali Ahmetin nga minuti 87:

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat